Pathway to Surgery
مسیر و اقدامات لازم جهت انجام جراحی چاقی

مسیر و اقدامات لازم جهت انجام جراحی چاقی


جهت انجام عمل جراحی در مرکز درمان چاقی تهران ، بیمار لازم است اقدامات مهمی را قبل از عمل انجام دهد . ثابت شده است که انجام این اقدامات قبل از عمل جراحی و انجام مشاوره های لازم نتیجه عمل جراحی را بسیار بهتر می نماید.
اقدامات لازم جهت انجام جراحی چاقی را می توان به چند مرحله تقسیم کرد.

مرحله اول - ویزیت توسط کارشناس ورزیده و دوره دیده چاقی ، مشاوره با جراح چاقی و شرکت در سمینار آموزشی چاقی( کلیک کنید)
بیماران محترمی که مایلند در مرکز درمان چاقی تهران بررسی شده و در نهایت تحت عمل جراحی یا اقدامات غیر جراحی مانند بالون وغیره قرار گیرند ابتدا با مراجعه به مرکز یا کلینیک های چاقی مرتبط با مرکز شامل کلینک چاقی بیمارستان های مصطفی خمینی ، خاتم النبیاء و دی توسط کارشناسی ورزیده و دوره دیده ویزیت شده و پس از مصاحبه اولیه و تعیین دقیق نمایه توده بدن یا BMI بر اساس پروتکل های علمی جهان راهنمایی می شوند .برای بیمارانی عمل جراحی توصیه می شود که شرایط خاصی را از نظر BMI و عوارض داشته باشند . جهت اطلاعات بیشتر درباره کاندیدهای مناسب برای جراحی "آیا من مناسب عمل جراحی چاقی هستم " را کلیک کنید .
پس از مصاحبه اولیه بیمار توسط کارشناس چاقی ، جراح فوق تخصص چاقی نیز در جریان شرایط بیمار قرار می گیرد و بیمار به سمینار آموزشی قبل از عمل چاقی که هر ماه حداقل یک بار تشکیل میشود دعوت می گردد . ترجیحا در سمینار آموزشی بهتر است بیمار به همراه یکی از نزدیکان خود شرکت داشته باشد سمینار آموزشی جهت آماده سازی بیمار برای عمل بسیار ضروری می باشد . این سمینار که 2 ساعت طول می کشد ،توسط تیم جراحی مرکز درمان چاقی تهران برگزار می گردد و در خاتمه سمینار، جلسه پرسش و پاسخ مفصلی برقرار می شود و به کلیه سوالات شرکت کنندگان پاسخ داده میشود .
کسانی که نمی توانند در سمینار شرکت نمایند لازم است کتابی که توسط اعضای مرکز نگاشته شده مطالعه نمایند و به اطلاعات موجود در سایت مرکز(www.totc.ir ) مراجعه نمایند .و ترجیحا DVD یکی از سمینار های قبل را مشاهده کنند .داشتن اطلاعات دقیق و درست قبل از عمل جراحی شرایط پس از عمل را آسان تر می نماید .
به بیمارانی که کاندید عمل جراحی چاقی هستند و در پی انجام آنند دو کتابچه با عناوین
1- مشاوره ای قبل از عمل جراحی چاقی
2- پرسش نامه تغذیه ای و روانشناختی
ارايه می گردد .در طی روزهای آینده بیمار مشاوره های قبل از عمل را که شامل مشاوره های غدد ، ریه ، قلب ، گوارش ،روانشناسی ، سونوگرافی کلی شکم و آزمایشات لازم قبل از عمل است تکمیل می نماید .
درضمن کتابچه سوالات تغذیه ای و روانشناختی را که جهت تصمیم گیری تیم جراحی برای نوع عمل ونیز مسایل تحقیقاتی آینده کاربرد دارد را خود بیمار تکمیل می نماید .
کارشناس چاقی به طور دقیق نحوه تشکیل موارد فوق را آموزش می دهد .
مرحله دوم- انجام کامل مشاوره های پزشکی ، آزمایشات و تشکیل پرسشنامه ی سلامت ( کلیک کنید)
در این مرحله همانگونه که در مرحله اول توضیح داده شد بیمار با پزشکان مشاور مرکز که توسط کارشناس چاقی توضیح داده می شود ویزیت شده وایشان نظرات خود را در داخل کتابچه مشاوره و ذیل درخواست مشاوره مرقوم می نمایند . در صورت هر گونه سوال در طی انجام مشاوره بیمار می تواند با کارشناس چاقی جهت راهنمایی تماس بگیرد .
کتابچه روانشناختی و تغذیه ای که شامل یک سری سوالات مهم است توسط خود بیمار و در صورت لزوم همراه بیمار تکمیل می گردد .
مرحله سوم - برسی کامل مشاوره ها ومعاینه کامل بیمار توسط متخصص چاقی و ویزیت نهایی جراح چاقی ومتخصص چاقی جهت تعیین نوع عمل و نوبت عمل (کلیک کنید )
در این مرحله بیمار به همراه یکی از نزدیکان درجه یک با کلیه مشاوره ها و آزمایشات انجام شده به مرکز درمان چاقی تهران مراجعه می نماید وپزشک متخصص چاقی بیمار را تحت معاینه فیزیکی دقیق قبل از عمل قرار می دهد . کلیه مشاوره ها و آزمایشات و آندوسکوپی توسط ایشان دیده و بررسی می گردد. مجددا BMI بیمار از طریق دستگاه آنالیز چربی بدن محاسبه می گردد. کلیه آزمایشات و جواب مشاوره ها در نرم افزاری که در مرکز درمان جراحی چاقی طراحی شده است وارد می گردد و کتابچه ها به خود بیمار باز پس داده می شود .(به همراه داشتن کتابچه ها در بیمارستان جهت بررسی قبل از عمل بیمار توسط همکاران بی هوشی الزامی می باشد .)
پس از بررسی کامل پرونده ، بیمار مجددا توسط جراح فوق تخصص چاقی و پزشک متخصص چاقی به صورت مشترک ویزیت می گردد و در همین جلسه تصمیم راجع به نوع عمل و محل عمل جراحی بر اساس تمایل و شرایط اقتصادی بیمار گرفته می شود . و سپس یکی از بستگان درجه یک ایشان جهت پر نمودن فرم رضایت آگاهانه از عمل جراحی ، گرفتن نامه جهت بستری در بیمارستان و بیمه های مربوطه و یا در صورت لزوم خریداری وسایل عمل جراحی که در بعضی از بیمارستان ها در داخل اطاق عمل و جود ندارد ، به منشی مرکز درمان چاقی تهران معرفی می شوند .
مرحله چهارم - انجام عمل جراحی در بیمارستان و دوره بستری در بیمارستان ( کلیک کنید)
بیمار به همراه یکی از بستگان درجه یک و با همراه داشتن تمامی آزمایشات و کتابچه های مشاوره و گرفتن نامه بیمه به بیمارستان از پیش تعیین شده مراجعه می نماید .
بیماران لازم است شب قبل از عمل مایعات مختصری میل نمایند وصبح روز عمل کاملا ناشتا باشند .
عمل جراحی در طی همان روز بستری و یا در شرایطی روز بعد از بستری با نظر جراح چاقی انجام می پذیرد .
در صورت عدم بروز حادثه و عارضه معمولا بیمار دو روز در بیمارستان بستری وسپس ترخیص می گردد . اولین شب پس از عمل بیمار ممکن است جهت مراقبت بیشتر به ICU منتقل گردد .(انتقال به ICU الزامی نمی باشد و براساس نظر جراح و متخصص بی هوشی بعد از عمل تصمیم مقتضی گرفته می شود .)
در روز اول پس از عمل مایعات صاف شده به صورت محدود شروع می شود .دستورات حین بستری را تیم جراحی در پرونده نوشته و توسط تیم پرستاری اجرا می گردد .
مرحله پنجم - پیگیری و مراقبت پس از عمل جراحی (کلیک کنید )
پس از ترخیص بیمار که معمولا در روز دوم بعد از عمل می باشد . بیمار لازم است حداقل روزانه یک ساعت راه برود و از رژیم غذایی خاصی پیروی کند . دستوارت تغذیه ای به طور کامل در سایت آورده شده است که برای مطالعه و دانلود نمودن در صفحه اصلی (بخش تغذیه بعد از عمل جراحی چاقی) بر روی آن کلیک نمایید .
7 تا 10 روز پس از عمل بیمار جهت ویزیت توسط جراح به مرکز درمان چاقی تهران مراجعه می کند . بخیه های بیمار پس از ویزیت جراح کشیده می شود وبرای ایشان دارو های مکمل شامل ویتامین ها و در صورت لزوم داروی جلوگیری از تشکیل سنگ صفراوی تجویز می گردد .
بیماران در تاریخ های یک ماه ، سه ماه ، شش ماه ، یک سال و سپس سالانه یک بار لازم است حتما به مرکز درمان چاقی تهران مراجعه و تحت مراقبت و پی گیری قرار گیرد . مراجعات فوق اجتناب ناپذیر بوده و برای تاثیر بهتر عمل جراحی و جلوگیری از عوراض احتمالی اعمال جراحی بسیار حیاتی می باشد .
و باید گفته شود که اقدامات قبل از عمل و مراقبت های پس از عمل جزء جدایی ناپذیر عمل جراحی شما می باشد.

دریافت خبرنامه

* آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.