Medical News
تازه های سلامت
چاپ مقاله
چاپ مقاله

نمک دریا

 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر زهرا عبدالهی در نشست خبری بسیج ملی کاهش مصرف نمک، هدف از بسیج ملی کاهش مصرف نمک را اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در جهت تغییر الگوی مصرف مواد و سبد غذایی عنوان کرد و گفت:: این برنامه از ششم دی‌ تا 15 بهمن ماه در سراسر کشور به اجرا گذاشته می‌شود.

 

وی بر ضرورت عادت دادن کودکان به مصرف غذای کم نمک تأکید کرد و افزود: چنانچه در غذای کودک نمک باشد و یا همراه غذا نمک داده شود، باعث می شود تا ذائقه کودک به نمک عادت کند و در نهایتدر بزرگسالی به دنبال غذاهای پرنمک برود.

به گفته عبداللهی، مصرف سوسیس، پنیر پیتزا و زیتون که به تنهایی دارای نمک هستند به نوعی مصرف پنهان نمک می باشد.

 

وی در ادامه با اشاره به این که افراد 15 تا 64 ساله کشور فشار خون دارند، گفت: از هر 10 نفر شهروند 45 تا 65 ساله 3 نفر فشار خون بالا دارند.

 

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه در ادامه یکی از عوامل مهم ابتلا به سرطان معده و پوکی استخوان را مصرف نمک بیان کرد.

 

عبداللهی همچنین از بازنگری دستورالعمل پایگاه تغذیه سالم در مدارس خبر داد و گفت: بر اساس این دستورالعمل باید غذاهایی در بوفه مدارس توزیع شود که حاوی نمک، شکر و چربی کمی باشند.

 

وی همچنین در ادامه، از بازنگری در استاندارد میزان نمک و شکر در انواع نان، پنیر، رب گوجه و سس خبر داد و گفت: این آیین‌نامه در مرحله ابلاغ است و هنوز اجرایی نشده، و بر اساس این آئین نامه میزان نمک مجاز در این مواد غذایی باید کاهش یابد.

 

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه بر ضرورت عدم تبلیغات غذاهای پرنمک، شیرین و چرب تأکیدکرد و گفت: آیین‌نامه منع تبلیغات غذاهای پرنمک، شیرین و چرب در سطح بین‌المللی آماده شده است که در این آیین نامه تبلیغات مواد غذایی حاوی این سه ماده ممنوع اعلام شده است.

 

عبداللهی در پایان، بر ضرورت عدم استفاده از نمک دریا به دلیل ناکافی بودن میزان ید و وجود سرب و کادمیوم در این نمک، تاکید کرد و گفت: متاسفانه این نوع نمک در رسانه ها تبلیغ و در برنامه های آشپزی از آن استفاده می شود و این در حالی است که این نمک هیچ مجوز بهداشتی ندارد.


منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی چاقی ایران (http://www.iranobesity.com)    تاریخ : 10 دی 1393    تعداد بازدید:

دریافت خبرنامه

* آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.