Medical News
تازه های سلامت
چاپ مقاله
چاپ مقاله

بدترین رژیم ها برای کاهش وزن

 

مستانه تابش

کاهش وزن یک تجارت چند صد میلیارد دلاری است. از وقتی که  دوبل برگر‌ها وارد سفره‌های غذایمان شد، وزنمان هم به سرعت دوبرابر شد و حالا با 25 میلیون آدم چاق و دارای اضافه وزنی که در ایران زندگی می‌کنند، 10 برابر از آمار جهانی چاق‌تریم!

با چنین آمار نگران‌کننده‌ای جای تعجب نیست که بخواهیم دوباره به تناسب اندام برسیم و البته اغلبمان هم دوست داریم به سرعت یک چشم بر هم زدن لاغر شویم، انگار که این همه چربی اضافه را ظرف یک دقیقه و یک ساعت و یک روز جمع کرده‌ایم! درست است که تنها کاهش 10 درصد از اضافه وزن بدن، ریسک ما را برای ابتلا به سرطان، پرفشاری خون، بالا رفتن قند خون و... بیشتر می‌کند و حسابی سرحالمان می‌آورد؛ اما آیا رژیمی معجزه‌آسا برای لاغری وجود دارد؟ این روزها کافی است در اینترنت عبارت «راه‌های سریع برای کاهش وزن» را جستجو کنید تا با صدها، بلکه هزارها توصیه و برنامه تغذیه‌ای مواجه شوید که وعده 10 کیلو کاهش وزن در 10 روز و مانکن شدن در سه سوت را می‌دهند. چنین چیزی ممکن است؟

در این شماره قصد داریم 5 نمونه از بدترین و خطرناک‌ترین رژیم‌های غذایی دنیا را به شما معرفی کنیم که اگر هوس لاغر شدن کردید، دور آنها را خط بکشید.

 

رژیم ABC

یک مسیر یک طرفه به سوی مرگ! اصلا مبالغه نمی‌کنیم؛ قضیه همین‌قدر جدی است. این برنامه غذایی به تازگی توجهات بسیاری را به خود جلب کرده و چون در کوتاه مدت نتیجه می‌دهد، طرفدارانش روز به روز بیشتر می‌شوند. اگر چاق هستید و هفته‌ها و ماه‌ها دنبال راهی برای رسیدن به آرزویتان که پایین رفتن عقربه‌های ترازوست گشته‌اید، قطعا نام بیماری آنورکسیا یا بی‌اشتهایی عصبی را شنیده‌اید. البته اگر به دنیای مد علاقه‌مند باشید هم حتما مانکن‌هایی را دیده‌اید که می‌توانید دنده‌هایشان را بشمارید! برنامه غذایی ABC هم بر همین اساس شکل گرفته است. طرفداران این رژیم می‌گویند: «درست است که گرسنگی شما را می‌کشد؛ اما گرسنگی دادن به خود باعث لاغری می‌شود!»

چیزی که باید درباره برنامه غذایی ABC بدانید این است که این رژیم یک «بیماری روانی» است نه یک نوع شیوه زندگی. شما نمی‌توانید «انتخاب» کنید که به آنورکسیا مبتلا شوید، همانطور که «نمی‌توانید» اسکیزوفرنی را انتخاب کنید.

این برنامه غذایی نه فقط شرایط روانی شما را به شدت به هم می‌زند، بلکه سلامت جسمی شما را نیز جوری به خطر می‌اندازد که ممکن است تا یک قدمی مرگ پیش بروید. بر اساس گزارش مرکز ملی اختلالات خوردن در آمریکا، تمایلات کنترل‌شده افراد به این نوع بی‌اشتهایی نیز می‌تواند در دراز مدت خطرناک باشد و شما را توی یک دردسر درست و حسابی بیندازد. این خطرات شامل:

ـ نارسایی کبد، معده پانکراس و سایر ارگان‌های حیاتی بدن

ـ آسیب دائمی مغزی

ـ عوارض ناشی از سوءتغذیه ویتامین‌ها و املاح

و... است.

یکی دیگر از خطرات جدی که به ویژه جوان‌ترهایی که از این رژیم پیروی می‌کنند را تهدید می‌کند، وسواسی شدن نسبت به وزن ایده‌آلشان است. به‌طوریکه حتی وقتی به وزن دلخواهشان می‌رسند، نمی‌توانند برنامه را متوقف کنند و حتی اگر نسبت به خطر آسیب‌های دائمی مغزی و جسمی به آنها هشدار دهید، می‌گویند «حداقلش این است که لاغر می‌میریم!»

 

رژیم پنبه

بعضی‌ از افراد چاق به ویژه خانم‌ها حتی از گرسنگی کشیدن‌های طولانی برای لاغری هم چند قدم جلوتر می‌روند و گلوله‌های پنبه را به جای غذا روانه معده‌شان می‌کنند! لابد با خودتان فکر می‌کنید چطور چنین چیزی ممکن است؟ آنها پنبه را توی آب، آب‌میوه یا حتی آبلیمو خیس کرده و نوش جان می‌کنند. اینجوری می‌خواهند معده‌شان را گول بزنند تا خیال کند یک وعده غذای حسابی خورده و پر شده است! درحالیکه خطراتی که پیروی از این برنامه غذایی برای شما به همراه خواهد داشت فقط گرسنگی‌های طولانی و سوء‌تغذیه‌ای که دنبالش میآید نیست.

رژیم پنبه هم نه فقط در ایران بلکه در سراسر دنیا رواج پیدا کرده و اغلب هم نوجوان‌ها و جوان‌ها توی این دام گرم و نرم می‌افتند؛ چون به غلط فکر می‌کنند پنبه حاوی فیبر است و مصرفش می‌تواند آنها را از شر چربی‌های اضافی خلاص کند. البته پنبه فیبر دارد، اما نوع آن با فیبرهای غذایی با آنچه که بدن ما توانایی تحملش را دارد کاملا متفاوت است.

از سرطان‌زا بودن ترکیبات موجود در پنبه که بگذاریم، این رژیم کاهش وزن کم‌کم باعث انسداد روده می‌شود و آن وقت سر و کله دردهایی پیدا می شود که اصلا با معده درد یا ضعف و بی‌حالی  ناشی از گرسنگی قابل مقایسه نیست. این انسداد در نهایت منجر به پارگی روده شده و غذای نیمه هضم‌شده و مدفوع و... وارد خون شما می‌شود. به نظرتان چند کیلو کاهش وزن ارزشش را دارد؟

 

 رژیم پاک‌کننده و سم‌زدا

استفاده از ترکیبات پاک‌کننده و سم‌زدا برای رسیدن به لاغری و سلامتی مانند خوردن چای لاغری دتوکس لیمو و... که انواع و اقسامش در قفسه عطاری ها و سوپرمارکت‌ها پیدا می‌شود، ظلم بزرگی است که در حق برنامه‌های اصولی کاهش وزن می‌شود. خطر استفاده از هر نوع ماده «دتوکس» این است که سرعت جذب مواد مغذی، ویتامین‌ها و املاح را به شدت کاهش می‌دهد. اصلا رژیم پاک‌کننده و سم‌زدا بر اساس این نظریه شکل گرفته است که کالری از غذای مصرفی خود دریافت نمی‌کنید. کاملا درست است؛ اما این به قیمت از دست دادن همه ویتامین‌ها، مواد معدنی و ترکیبات ارزشمند موجود در مواد غذایی تمام می‌شود. حالا متوجه خطر این رژیم شده‌اید؟

درست است که برای لاغری شدن باید میزان کالری های مصرفی را محدود کنیم یا به نحوی آنها را بسوزانیم؛ اما رژیم پاک‌کننده و سم‌زدا شما ر وارد مرحله‌ای می‌کند که به زبان ساده می‌توانیم اسمش را بگذاریم فاز «گرسنگی مزمن». به این ترتیب مواد مغذی از محل ذخیره خود در بدن شما به جاهایی می‌روند که اصلا احتیاجی به آنها ندارد و به مرور علائم سوءتغذیه نمایان می‌شود.

 

رژیم لاغری عروس کی. ای

چند هفته بیشتر تا عروسی‌تان باقی نمانده و نمی‌دانید با این ران‌های درشت، پهلوهای قلنبه و شکمی که توی لباس عروسی طبقه طبقه می‌شود چه کار کنید؟ شما اصلا تنها نیستید. تقریبا نیمی از عروس خانم‌ها در سراسر جهان دوست دارند که قبل از عروسی چند کیلو وزن کم کنند تا در مهم‌ترین روز زندگی‌شان اندامی زیبا و متناسب داشته باشند و در این فرصت کم چطور می‌شود این آرزو را برآورده کرد؟ چوب جادو که ندارند پس می‌روند سراغ برنامه‌های ده‌روزه و بیست روزه لاغری از جمله رژیم کی. ای.

این برنامه، یک رژیم 10 روزه است و شما در این مدت اصلا قرار نیست لب به غذا بزنید. نه، اشتباه نکنید قضیه سر روزه‌داری و گرسنگی طولانی نیست؛ در این رژیم یک محلول حاوی، اّب، پروتئین و چربی از طریق لوله‌ای که که داخل بینی قرار می‌گیرد، وارد بدن می‌شود. نفرت‌انگیز است مگر نه؟ ولی برای آنهایی که سراغش می‌روند لاغری که پس از 10 روز به دست می‌آورند، آنقدر جذاب و هوس‌انگیز است که حاضرند برایش دست به هر کاری بزنند حتی اگر این کار یک دوئل تن به تن با خودشان باشد!

اشکال این رژیم کجاست؟ اولا که باید همه جا و همه وقت کیسه محلول را که به بینی‌تان متصل شده، همراه داشته باشید. تنفس مشکل، یبوست شدید و نداشتن انرژی نیز در طول روز از جمله ساده‌ترین مشکلاتی است که دنبال کردن این برنامه غذایی برایتان به ارمغان می‌آورد. از طرف دیگر چسبیده بودن یک لوله به بینی در تمام طول روز هم ممکن است شما را در معرض عفونت‌های خطرناک قرار دهد.

برای منصرف شدن از این برنامه به دلایل محکم‌تری احتیاج دارید؟ مشکلات کلیوی که در بعضی موارد به نارسایی تمام و کمال این ارگان منجر می‌شود، چطور است؟ آیا این کاهش وزنی که ممکن است شما را بکشد و برای رسیدن به آن باید به مدت 10 روز یک لوله را شب و روز توی بینی‌تان تحمل کنید، به همه ریسک‌هایش می‌ارزد؟ جواب ما که یک «نه» بزرگ است.

پایه و اساس این برنامه غذایی حالتی است که ما به آن «کتوز» می‌گوییم؛ یعنی بدن شما دیگر قندی برای سوزاندن به عنوان انرژی ندارد و از ذخایر چربی به این منظور استفاده می‌کند. در این حالت شما دیگر نمی‌توانید به ورزش و حتی فعالیت‌های بدنی روزانه خود ادامه دهید چون انرژی برای این کار ندارید؛ اما خیلی هم احساس گرسنگی نخواهید کرد. این وضعیت باعث آزاد شدن مواد سمی به بدن می‌شود که تهوع، استفراغ، بی‌قراری و... از کم‌ترین عوارض آن است.

 

رژیم کرم ‌نواری

این برنامه غذایی کمتر از چهار رژیم کاهش وزنی که در بالا راجع به آن بحث کردیم محبوبیت دارد. چون مردم فهمیده‌اند که این برنامه چه عوارض 

خطرناکی دارد؟ نه، چون برای 90 درصد افراد خوردن کرم نفرت‌انگیزتر از آن است که حاضر باشند به خاطر لاغری زیر بار آن بروند.

رژیم لاغری کرم‌ نواری بر این اساس شکل گرفته که شما می‌توانید به اندازه قبل غذا بخورید، اما لاغر شوید چون کرم مربوطه نیمی از غذای شما را می‌خورد و هضم می‌کند! این نظریه از نظر علمی درست است اما عوارضی که این رژیم برای شما به همراه خواهد داشت عبارت است از:

ـ سوءهاضمه و مشکلات روده‌ای

ـ سوء‌تغذیه به ویژه کمبود جدی پروتئین

ـ نفخ شدید و تغییر شکل دائمی شکم

ـ انسداد که ممکن است پارگی روده را به همراه داشته باشد

ـ مرگ

بخش مهم این برنامه غذایی این است که چطور کرم نواری را وارد بدنتان کنید. در گذشته بعضی از دکترها این کرم‌ها را اخل کپسول‌هایی جاسازی می‌کردند و به افرادی که حاضر بودند برای لاغری شدن دست به هر کاری بزنند، می‌فروختند؛ اما این روزها فروش این قرص ها در همه بخش‌های متمدن جهان ممنوع است، بنابراین کسی که می‌خواهد این رژیم را بگیرد مجبور به خوردن گوشت فاسد یا از آن بدتر مدفوع است! بله تهوع‌آور است، اما شک نکنید که خیلی‌ها از این روش برای لاغر شدن استفاده کرده‌اند و بعضی‌هایشان دیگر در این دنیا نیستند که بخواهند درباره عوارض خطرناک آن حرف بزنند.


منبع خبر: بخش تغذیه مرکز درمان چاقی تهرن ؛ مستانه تابش    تاریخ : 9 دی 1393    تعداد بازدید:

دریافت خبرنامه

* آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.