Medical News
تازه های سلامت
چاپ مقاله
چاپ مقاله

ورزشی که چاق می کند

 

ورزش سودهای بی شماری برای سلامتی دارد اما ممکن است کاهش وزن یکی از این سودها نباشد . یک تحقیق جدید بحث برانگیز نشان داده است شمار قابل توجهی از کسانی که یک برنامه ورزشی را آغاز می کنند ، در نهایت وزنشان بیشتر از زمانی می شود که ورزش را آغاز کرده اند و این اضافه وزن عمدتا ناشی از چربی اضافی است و نه عضله ، اما همین تحقیق برای نخستین بار نشان می دهد که یک  استراتژی ساده می تواند به افراد کمک کند تا با ورزش کردن و اقعا وزنشان را کم کنند .

همان طور که همه می دانیم ، اصول مربوط به کاهش وزن بسیار ساده است . باید کالری های روزانه ای که می سوزانید از میزان کالری هایی که دریافت می کنید ، بیشتر باشد تا در طول زمان وزن پایین بیاید . به صورت تئو ریک ، برای رسیدن به این وضعیت مطلوب باید میزان کالری های دریافتی مان را به وسیله رژیم غذایی پایین بیاوریم یا میزان کالری هایی که به وسیله ورزش کردن از دست می دهیم ، بیشتر کنیم  ، اما در دنیای واقعی ، فرقی نمی کند از کدام روش استفاده کنید ، به هر حال بیشتر مردم نمی توانند وزن خود را کم کنند . تاثیر ورزش از این لحاظ به خصوص مورد سوال است . یک بازبینی اخیر بر روی تحقیق های درباره ورزش  و کنترل وزن نشان داد که در بیشتر این تحقیق ها ، افراد کم تر از یک سوم از وزنی را که با توجه به شمار کالری سوزانده شده در حین برنامه ورزشی شان ، انتظار می رفت کم کنند ، کم کردند . تحقیقات بسیار دیگری نیز تنوع فراوانی را از لحاظ عکس العمل بدن افراد نسبت به برنامه ورزشی یکسان نشان داده اند ؛ بعضی افراد کاهش وزن پیدا کردند و بعضی دیگر چربی  اضافه کردند ، اما دانشمندان هنوز درست نمی دانند چرا ورزش فقط به برخی از افراد کمک می کند تا وزن کم کنند و به برخی دیگر نه ، یا اینکه آیا شواهدی ابتدایی درباره چگونگی پاسخ بدن افراد به یک برنامه معمول ورزشی وجود دارد یا نه .

ورزش با اضافه وزن  

در این تحقیق تازه که ماه گذشته در مجله strength and conditioning research  منتشر شد، دانشمندان در دانشگاه ایالت آریزونا در فینیکس 81 زن بزرگسال و سالم ، اما کم تحرک را مورد بررسی قرار دادند . تمام این زنان با توجه به شاخص توده بدنی شان اضافه وزن داشتند ، اما برخی از آنها به صورت مشخص سنگین تر از دیگران بودند . هیچ کدام از این زنان در 1 سال گذشته ورزش منظم و روزانه انجام نداده بودند . به زنان گفته شده  بود که به یک بررسی درباره آمادگی بدنی (fitness) پیوسته اند و قرار است با ورزش کردن استقامت هوازی شان را بهبود بخشند . دانشمندان از آنها خواستند تا در برنامه غذایی شان تغییری ایجاد نکنند . هر کدام از داوطلبان در آغاز تحقیق به آزمایشگاه فیزیولوژی رفتند تا وزن بدنشان ، BMI ، درصد چربی بدن ، استقامت هوازی شان اندازه گیری شود . دکتر گلن گاسر ، استاد تغذیه و ارتقای بالینی در دانشگاه ایالتی آریزونا و نویسنده ارشد این بررسی می گوید :"به هر کدام از زنان برنامه ورزشی مختص به خودشان داده شد که سنگین ، اما قابل انجام بود " این زنان در هفته 3  مرتبه به آزمایشگاه می آمدند و 30 دقیقه با سرعتی روی تردمیل راه می رفتند که بیانگر 80 درصد حداکثر استقامتشان بود . این برنامه به مدت 12 هفته ادامه داشت . در پایان تمام زنان به صورتی محسوس به آمادگی بدنی  هوازی بیشتری پیدا کرده بودند . تقریبا 70 درصد از زنان میزانی ولو اندک از توده چربی به بدنشان اضافه شده بود و بعضی از آنها اضافه وزنی نزدیک به 5 کیلو گرم داشتند که بخش اعظم آن را چربی تشکیل می داد و نه عضله . البته تعداد کمی از زنان نیز توانسته بودند به همین اندازه چربی از دست دهند و تعداد اندکی نیز در همان وزن اولیه شان که تحقیق را با آن آغاز کرده بودند ، باقی ماندند . در این مرحله محققان به داده هایی بازگشتند که در ابتدای تحقیق به دست آورده بودند تا مشخص کنند چه تفاوت آشکاری میان زنانی وجود دارد که کاهش یا افزایش وزن پیدا کرده اند . دکتر گاسر می گوید : " در برخی تحقیقات گذشته که در زمینه رژیم غذایی و کاهش وزن بوده  نشان داده اند ، زنانی که وزن بالاتری در ابتدای تحقیق دارند ، در طول برنامه تحقیقی وزن بیشتر از دست می دهند " اما در این تحقیق هیچ همبستگی میان وزن زنان در شروع و پایان تحقیق وجود نداشت و تفاوت آشکاری میان وزن زنان در ابتدای برنامه و در پایان تحقیق دیده نمی شد . در واقع محققان هیج ارتباطی میان پارامترهای اصلی سلامت و آمادگی بدن و پاسخ زنان نسبت به برنامه ورزشی پیدا نکردند ، اما هنگامی که این دانشمندان بررسی عمیق تری درباره داده ها انجام دادند ، یک شاخص جالب را کشف کردند: زنانی که پس از 4 هفته در این برنامه ورزشی وزن کم کرده بودند ، کاهش وزنشان ادامه پیدا کرده بود در حالی که دردیگران چنین نبودند . دکتر گاسر می گوید : " به همین خاطر شیوه عملی برای کسانی که می خواهند با ورزش وزن خود را کم کنند ، این است که یک ماه پس از آغاز ورزش روی ترازو بایستند . اگر متوجه شدند که در طول این مدت وزنشان هیچ تغییری نکرده یا حتی افزایش پیدا کرده است ، به طور دقیق رژیم غذایی یا سایر فعالیت هایشان را بررسی کنند .

راه چاره چیست ؟

به گفته دکتر گاسر با اینکه در این تحقیق عادات تغذیه ای و حرکتی در خارج از آزمایشگاه مورد بررسی قرار نگرفته بود ، ممکن است  زنانی که وزنشان اضافه شده است ، در طول تحقیق " احتمالا به طور غیر عامدانه " شروع به بیشتر غذاخوردن و تحرک کمتر در هنگامی که روی تردمیل نبوده اند ، کرده باشند . البته این تحقیق نسبتا کوتاه مدت بود  . همچنین این تحقیق مردان را شامل نمی شد ، اما برخی از تحقیق های گذشته نشان داد اند که مردان نیز اغلب شبیه به زنان پس از شروع ورزش به توده چربی بدنشان افزوده می شود . با این وجود تحقیق که از برخی جنبه ها هشیار دهنده است ، جنبه های ترغیب کننده هم دارد . دکر گاسر می گوید : " با انجام ورزش به همراه استفاده از یک ترازوی خانگی و داشتن انضباط ، ممکن است بتوانید به خوبی وزنتان را کاهش دهید " اما از آن مهم تر ،زنانی که در این تحقیق حضور داشتند پس از پایان برنامه 4 ماهه ای ورزش شان ، آمادگی بدنی بسیار بیشتری به دست آورده بودند .دکتر گارسر می گوید : " تاثیر آمادگی بدنی بر سلامت بسیار بیشتر از میزان وزن شما است ".

منبع :

به نقل از روزنامه سپید     


منبع خبر: روزنامه سپید به نقل ازNew York Times    تاریخ : 19آذر 1393    تعداد بازدید:

دریافت خبرنامه

* آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.