Medical News
تازه های سلامت
چاپ مقاله
چاپ مقاله

یک چهارم سرطان ها ، مرتبط با چاقی و قابل پیشگیری است

یک چهارم سرطان ها ، مرتبط با چاقی و قابل پیشگیری است

BBC Health  محققان به رهبری دکتر « ملینا آرنولد » از آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC)  و با همکاری  « پروفسور مجید عزتی » استاد دانشگاه امپریال کالج لندن و استاد مدعو دانشگاه واشنگتن ، تخمین زده اند یک چهارم تمامی سرطانهای مرتبط با چاقی درسال 2012 ( 118 هزار مورد ) با افزایش میانگین شاخص توده بدن ( BMI) در این جمعیت از سال 1982 به بعد مرتبط و از این رو ، قابل اجتناب بوده اند.

با استفاده از تعدادی از منابع شامل پایگاه داده رخداد و میرایی سرطان GLOBOCAN متعلق به 184 کشور ، مجید عزتی و همکارانش مدلی را برای برآورد تعداد سرطان های مرتبط با چاقی در کشورها و مناطق سراسر جهان در سال 2012 و همچنین نسبتی را که می توان با افزایش شاخص توده بدن از سال 1982 به بعد مرتبط دانست ، ابداع کردند .

این یافته ها نشان می دهد سرطان مرتبط با چاقی برای زنان در مقایسه با مردان مشکل بزرگ تری است و چنین موضوعی به طور عمده به سرطان های آندومتر ( پوشش داخل رحم ) و پستان پس از یائسگی نسبت داده می شود. در مردان وزن اضافی مسوول 9/1 درصد ( 136 هزار مورد جدید ابتلا به سرطان در سال 2012 ) بود که این میزان در زنان ، 4/5 درصد یا 345 هزار مورد بوده است.

افزودن بر این ، سرطان پستان پس از یائسگی ، سرطان روده بزرگ و سرطان آندومتر مسوول تقریباً سه چهارم سرطان های مرتبط با چاقی در زنان ( حدود 250 هزار مورد ) بوده ، در حالی که در مردان سرطان کلیه و روده بزرگ مسوول دو سوم تمامی سرطان های مرتبط با چاقی ( حدود 90 هزار مورد جدید ) بوده اند .

در کشورهای پیشرفته ( با داشتن شاخص توسعه انسانی بسیار بالا ) حدود هشت درصد سرطان ها در زنان و سه درصد در مردان با اضافه وزن مرتبط بودند. این در حالی است که فقط 5/1 درصد سرطان ها در زنان و حدود 3/0 درصد سرطان ها در مردان در کشورهای در حال توسعه ( با شاخص پیشرفت انسانی پایین ) گزارش شده اند.

آمریکای شمالی با بالاترین موارد ابتلا به به سرطان یعنی 111 هزار مورد و معادل یک چهارم ( 23 درصد) در میان تمامی سرطان های جدید درارتباط با چاقی در سراسر جهان ، بیشترین آمار را داشت و کشورهای آفریقای جنوبی نیز کمترین موارد ابتلا به چنین سرطان هایی ( 7300 مورد یا 5/1 درصد ) را دارا بودند . در اروپا نیز ، کشورهای اروپای شرقی به دلیل شاخص توده اضافی بدن ، حدود یک سوم کل سرطان های اروپایی یعنی 66هزار مورد را درخود جای داده بودند .

نسبت سرطان های مرتبط با چاقی در کشورهای مختلف متفاوت بود . در مردان این موضوع به ویژه در جمهوری چک بالاترین رقم بود ( 5/5 درصد موارد جدید ابتلا به سرطان کشور در سال 2012 ) و اردن و آرژانتین 5/4 درصد و در بریتانیا و مالت نیز 4/4 درصد بود . در زنان این موضوع در باربادوس بالا و حدود 7/12 درصد بیشتر بود . جمهوری چک با 12 درصد و پورتوریکو با 6/11 درصد در رده های بعدی جای داشتند.

کمترین تعداد موارد ابتلا به سرطان در هر دو جنسیت در کشورهای آفریقای جنوبی بود که درآنها ، میزان سرطان در مردان کمتراز دو درصد و در زنان نیز کمتر از چهار درصد گزارش شد.

دکتر آرنولد ، رهبر این پروژه گفت : « یافته های ما تلاش جهانی را برای مقابله با چاقی در حال افزایش می طلبد ، چون شیوع چاقی در بزرگسالان از سال 1980 به بعد دو برابر شده است . » وی ادامه داد: « در صورت ادامه این روند ، آینده سرطان بغرنج تر خواهد بود و این موضوع به ویژه در کشورهای آمریکای جنوبی و شمال آفریقا شدیدتر خواهد بود ، زیرا این کشورها بالاترین افزایش را در نرخ چاقی طی 30 سال اخیر داشته اند.


منبع خبر: روزنامه سپید     تاریخ : 10 آذر 1393    تعداد بازدید:

دریافت خبرنامه

* آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.