Medical News
تازه های سلامت
چاپ مقاله
چاپ مقاله

درک بیشتر در مورد ریزش مو پس از جراحی چاقی


"درک بیشتر در مورد ریزش مو پس از جراحی چاقی"

یکی از نگرانی های بیماران کاندید جراحی چاقی "ریزش مو" می باشد. ریزش مو بعد از عمل جراحی چاقی بسیار شایع و پر تنش است. هدف همه ی کسانی که برای کاهش وزن، تحت عمل جراحی چاقی قرار می گیرند، کاهش وزن تا رسیدن به وزن ایده آل  است اما در کنار آن می خواهند حداکثر مقدار موی سرشان نیز حفظ  شود.

ریزش موی در ارتباط با جراحی چاقی، "ریزش تلوژن" نامیده می شود و درحقیقت قسمتی از  چرخه ی طبیعی رشد مو می باشد. این حالت معمولا به طور ناگهانی شروع  شده و به ندرت بیش از 6 ماه طول می کشد. موی انسان بطور طبیعی دارای یک چرخه ی دو مرحله ای است.

 

 

 

 

1- مرحله رشد که آناژن نام دارد و در هر زمان 90٪ از فولیکول های مو در این مرحله قرار دارند.

2-مرحله استراحت که تلوژن نام دارد و در هر زمان 15-5٪ از فولیکول های مو در این مرحله قرار دارند ، که در حدود 1 تا 6 ماه طول می کشد (به طور متوسط ​​از 3 ماه ). ریزش طبیعی روزانه موی سر (تعداد 100 تا 120 تار مو در روز) این فاز را توضیح می دهد.

این یک واقعیت است که با هر استرس و یا تغییرات هورمونی فولیکول های موی بیشتری  وارد فاز تلوژن شده و فرد ریزش مو خواهد داشت. یکی از این استرس ها، جراحی چاقی است و پس از آن  به احتمال زیاد شما ریزش مو را تجربه خواهید کرد.  این اتفاق  بین 1 تا 6 ماه پس از عمل جراحی (معمولا 3 تا 4 ماه) رخ می دهد. اما نگران نباشید، درست در زمانی که شما بطور منتشر موهای خود را از دست می دهید، موهای جدید در حال رویش هستند. اما چون رشد موی سر سریع نیست (حدود یک سانتی متر در ماه) کمی زمان لازم است تا موهای جدید جایگزین شوند و حجم مو به میزان قبلی برگردد.

پس به طور خلاصه، هر نوع جراحی، به خودی خود برای بدن یک استرس محسوب می شود و ریزش موی به دنبال جراحی چاقی ریزشی منتشر و غیر مرضی بوده و به چرخه طبیعی رشد مو مربوط می شود. در مردان و زنان و تمام نژادها مشترک است. چنین ریزش مویی بطور مشابه و کاملاً طبیعی در زنان پس از زایمان و در نوزادان در ماه اول نوزادی اتفاق می افتد. بنابراین خبر خوب این است که موهای ریخته شده پس از جراحی چاقی مجدداً رویش می یانبد مگر در مواردی که در زیر به آن اشاره می کنیم که ریزش موی شدیدتری رخ می دهد:

 • بیماری های مزمن مانند بیماری کبدی و یا هر بیماری ناتوان کننده مزمن
 • عدم تعادل هورمونی مانند کم کاری تیروئید
 • کم خونی فقر آهن
 • کمبود بعضی از ویتامین ها بخصوص ویتامین های دسته ب
 • کمبود بعضی اسیدهای چرب ضروری
 • مسایل ژنتیکی

 

چند توصیه کاربردی برای کسانی که ریزش موی پس از جراحی چاقی را تجربه می کنند:

 •       آرامش خود را حفظ کرده و و نگران نباشید این یک ریزش مو طبیعی 15-5٪  از موهای شماست که به دلیل استرس عمل جراحی و کاهش وزن وارد فاز تلوژن (ریزش) شده اند و کاملاً موقت است که بزودی برطرف می شود.
 
 •    این وضعیت به ندرت بیش از 6 ماه طول می کشد و پس از آن موهای شما دوباره رشد می کند.
 
 •       در ویزیت های منظم پس از جراحی مسئله ریزش مویتان را با پزشک مراقبت های پس از جراحی چاقی درمیان بگذارید تا در صورت غیر طبیعی بودن میزان آن از نظر بیماری تیروئید یا سایر بیماری های مزمن مورد بررسی قرار گیرید.
 
 •      اگرچه میزان دریافت غذایی شما محدود شده است اما مصرف پروتئین روزانه طبق دستورالعملی که پس از جراحی به شما داده شده، بسیار کمک کننده است. از افزایش میزان کالری دریافتی و پرخوری جهت جلوگیری از ریزش مو بپرهیزید. این کار کمکی به کاهش ریزش مو نکرده بلکه باعث بی اثر کردن تاثیر جراحی و توقف کاهش وزن و حتی اضافه وزن در شما خواهد شد.
 
 •       در ویزیت های منظم پس از جراحی مکمل ها و ویتامین هایی را پزشک مراقبت های پس از جراحی چاقی برای شما تجویز می کند. آن ها را  مصرف نمایید و به دستور مصرف آنان دقت کنید.   این ویتامین ها و املاح معمولاً شامل: ویتامین B، فولات، روی، آهن و بیوتین هستند. مصرف سیترات کلسیم با مکمل های ویتامین D هم کمک کننده است. لازم به ذکر است که مصرف بی رویه آنها  خاصیت سمی برای بدن داشته و مضر هستند. بنابراین باید با مشورت و صلاحدید پزشک مصرف گردیده و به موقع قطع شود. پس از مصرف خودسرانه آنان بپرهیزید.
 
 •      مصرف یک یا دوبار در هفته ماهی، روغن ماهی و قرص های امگا 3 به دلیل داشتن اسیدهای چرب ضروری توصیه می شود
 
 •       داروهای موضعی ریزش مو مانند مینوکسیدیل برای روند توقف ریزش مو در فاز تلوژن بی اثر هستند. اما از آنجا که تحریک کننده رویش مو بوده و باعث ضخیم شدن مو می شوند، می توانند کمک کننده باشند.
 
 
 
 
 
 
 
 

 


منبع خبر: مرکز درمان چاقی تهران_دکتر برزین    تاریخ : 17 شهریور 1393    تعداد بازدید:

دریافت خبرنامه

* آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.