Medical News
تازه های سلامت
چاپ مقاله
چاپ مقاله

بار داری پس از جراحی چاقی

"بارداری بعد از جراحی چاقی"

در سر تا سر دنیا زنان بیش از آقایان تحت عمل جراحی برای درمان چاقی قرار می گیرند (حدود 4 برابر بیشتر) و سالیانه تعداد این زنان رو به افزایش است. از آنجا که بسیاری از زنانی که بدین منظور جراحی می شوند، در سن باروری می باشند یکی از سوالات مهم مسئله بارداری پس از آن است. سوال شایع این است که: از آنجا که رژیم غذایی در طول بارداری برای سلامت جنین بسیار مهم است و پس از جراحی چاقی میزان دریافت غذایی کم می شود، آیا این مسئله باعث نرسیدن مواد مغذی کافی و مورد نیاز جنین خواهد شد؟

مسلماً حاملگی پس از جراحی چاقی و با وزن مناسب بسیار ایمن تر از حاملگی با چاقی مفرط است. زنان چاق بیش از زنان با وزن طبیعی دچار دیابت و فشار خون در زمان بارداری خواهند شد که احتمال آسیب به جنین و درنتیجه خطرات زمان زایمان در آنها بیشتر است.

حداکثر کاهش وزن در 18-12 ماه پس از جراحی چاقی رخ می دهد. جهت درمان مطلوب چاقی و رسیدن به وزن ایده آل و هم چنین داشتن بارداری ایمن، توصیه ما بر این است که خانمها در این مدت باردار نشوند چرا که تاثیر کاهش وزن مادر بر روی جنین در دوران بارداری بطور کامل مشخص نیست. بهترین زمان بارداری پس از جراحی چاقی بعد از دو سال است که وزن تثبیت شده است. اما یکی از نگران های کسانی که بعد از دو سال باردار می شوند، افزایش وزن دوران بارداری و چاقی پس از زایمان است.

 

عموماً زنانی که جراحی چاقی شده اند در صورت رعایت نکات و توصیه های زیر حاملگی بسیار راحت و ایمنی را سپری خواهند کرد:

  • در سال اول پس از جراحی، محدودیت در دریافت کالری و کاهش وزن شدید برای بدن یک استرس محسوب می شود و نباید با حاملگی فشار بیشتری را به بدن تحمیل نمود. بنابراین جهت جلوگیری از سوء تغذیه در جنین و عوارض حاملگی در مادر، حاملگی را تا حداقل یک سال پس از جراحی به تعویق بیاندازند. البته بهترین زمان بعد از دو سال است که وزن تثبیت شده باشد.

  •  از آنجا که با کاهش وزن هورمون های زنانه متعادل می شوند و در بسیاری موارد سندرم تخمدان پلی کیستیک که یکی از علل ناباروری در خانم های چاق است، بهبود می یابد، شانس حاملگی در خانمها، پس از جراحی چاقی بسیار بیشتر از زمانی است که چاق بوده اند که این خود شانس حاملگی ناخواسته را بالا می برد. از طرف دیگر در چند ماه پس از جراحی جذب قرص های ضد بارداری از روده کامل نیست و علی رغم مصرف آنان ممکن است حاملگی رخ دهد. از طرف دیگر در کسانی که آی یو دی دارند با کاهش وزن ممکن است آی یو دی اشان بدون آنکه متوجه شوند دفع شود.  بنابراین توصیه ما در یک سال اول پس از جراحی چاقی به استفاده دو روش جلوگیری از بارداری بطور همزمان می باشد.

  • پس از تثبیت وزن و زمانی که تصمیم به بارداری داشتند این مسئله را با پزشک مراقبت های پس از جراحی کلینیک درمان چاقی درمیان بگذارند تا آزمایشات لازم درخواست شود و کمبودهای احتمالی تغذیه ای شما مانند اسید فولیک، ویتامین B-12، ویتامین D، آهن و کلسیم با تجویز مکمل ها و قبل از بارداری برطرف گردد.

  • پس از بارداری شما باید بطور ماهیانه با متخصص تغذیه مرکز درمان چاقی در تماس باشید تا علاوه بر جلوگیری از کمبود مواد مغذی لازم برای خود و جنین در طول بارداری، از افزایش وزن بی رویه در این دوران هم جلوگیری شود.

"بطور کلی کلید حاملگی ایمن پس از جراحی چاقی در ارتباط خوب با مرکز درمان چاقی و متخصصین آنان در زمینه های مختلف می باشد"

مطالعات نشان داده است که در صورت رعایت نکات بالا، شیوع عوارض حاملگی (دیابت حاملگی، فشار خون بالا، سقط جنین) در خانمها پس از جراحی چاقی مشابه  زنان سالم با وزن طبیعی خواهد بود.

در صورت وقوع حاملگی در کمتر از یک سال پس از جراحی احتمال عوارض حاملگی بیشتر است و باید به علائم زیر دقت کرد و در صورت ظهور هر کدام بلافاصله با پزشکان مرکز درمان چاقی تماس بگیرید :

  • استفراغ بیش از حد : استفراغ بعلت جراحی می تواند با استفراغ ویار دوران بارداری تشدید شود. استفراغ های مکرر نیاز به ارزیابی از نظر عوارض گوارشی پس از جراحی و بررسی خطر احتمالی نشت (لیک)  را دارد.

  • درد : درد شدید در شکم نیاز به ارزیابی بیشتر  دارد چرا که می تواند نشانه ای از آسیب به احشا داخلی باشد.

  • کاهش وزن سریع : اگر بارداری در طی 12 ماه بعد از عمل جراحی رخ می دهد ، مرکز جراحی باید در مدیریت بیمار درگیر می شود و با ارتباط تنگاتنگ با متخصص زنان و زایمان و تجویز مکمل های غذایی سعی در برطرف نمودن کمبودهای تغذیه ای مادر و جنین نمایند.

    در مجموع مطالعات انجام شده نشان می دهد که بارداری پس از جراحی چاقی بی خطر و نسبتا بدون عارضه می باشد.  نکته مهم، وقوع حاملگی در زمان مناسب پس از جراحی است چرا که بیمار باید زمان کافی برای ثبات در وزن و برنامه ریزی جهت اصلاح هر گونه کمبود مواد مغذی پس از جراحی تا زمان وقوع بارداری را داشته باشد. راز موفقیت در مراقبت کامل از مادر باردار در تمام طول بارداری است. تیم مرکز درمان چاقی تهران با استفاده از کارشناسان مجرب خود و با همکاری متخصص زنان و زایمان در تمام دوران بارداری پس از جراحی چاقی در کنار شما بوده و با بررسی تغذیه ای و وضعیت جسمانی شما و جنین اتان، کمک خواهد کرد تا بارداری ایمن و بدون عارضه ای را سپری نمایید.

 


منبع خبر: مرکز درمان چاقی تهران    تاریخ : 11 شهریور 1393    تعداد بازدید:

دریافت خبرنامه

* آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.