Medical News
تازه های سلامت
چاپ مقاله
چاپ مقاله

جراحی متابولیک چیست ؟

برنامه ضربان با حضور دکتر علیرضا خلج و دکتر سعید کلباسی در تاریخ 28 مرداد 1393 با موضوع جراحی متابولیک در شبکه سلامت به روی آنتن رفت . موضوعی که این روزها در رابطه با درمان دیابت بسیار مورد توجه قرار گرفته و متاسفانه با تبلیغات نادرست در شبکه های ماهواره ای تعداد کثیری از بیماران دیابتی را دچار سردرگمی نموده است .

با توجه به اظهارات دکتر علیرضا خلج و به استناد مقالات موجود جراحی متابولیک سابقه ای نزدیک به 100 سال را به همراه خود دارد ، اگرچه بسیاری از این روش های جراحی متابولیک منسوخ گردیده و روش های دیگری جایگزین آن شده ، اما در هر حال  نمی توان جراحی متابولیک را  یک شیوه کاملا جدید معرفی نمود .

دکتر خلج ، جراحی متابولیک را اینگونه توصیف نمودند که هر گونه تغییر در یک ارگان نرمال (مانند معده ، روده  و ... ) که به کمک جراحی و با هدف درمان یک بیماری مهم (که مربوط به آن ارگان نیمی باشد مانند دیابت )صورت پذیرد را جراحی متابولیک می نامیم .مانند درمان ضخم دوازده که با قطع نمودن عصب واگ معده صورت می گرفته که البته این روش در حال حاضر منسوخ گردیده است .

  در ادامه دکتر کلباسی تعریفی از سندرم متابولیک را ارائه نمودند :

مجوعه علایمی که شامل یک قند ناشتای کمی مختل ، چاقی شکمی ، فشار خون بینابین ، چربی خون بالا و چربی بد پایین می باشد ، که در فرد دیابت تشخیص داده نمی شود ، امام مجموع این عوامل  منجر به ایجاد سندرمی می گردد که به آن سندرم متابولیک گفته می شود و در نهایت باعث عوارض قلبی عروقی و درنهایت مرگ ناشی از آن می گردد ، اگر چه ممکن است میزان قند فرد مذکور بین 110 الی 126 باشد .

سوال مهمی که به طور حتم سوال اکثر بیماران دیابتی هم می باشد ، اینگونه مطرح گردید که چه افرادی مناسب جراحی متابولیک می باشند ؟

به استناد توضیحات دکتر خلج  تمام افراد با BMI بیش از 40 (تعریف BMI در آدرس http://www.totc.ir/SurgeryIsSuitableForMe.php) ، افرادی با BMI  بین 35 الی 40 همراه با یکی از عوارض چاقی مانند دیابت مناسب جراحی  متابولیک می باشند .همچنین افرادی با BMI بین 30 الی 35 ، درست است که شواهد لازم جهت جراحی را ندارند اما در برخی موارد که فرد مبتلا به سندرم متابولیک می باشد ، می تواند تحت جراحی متابولیک قرار گیرد .

البته توجه به این نکته ضروری است که تنها BMI مشخص کننده و تعیین کننده انجام جراحی نمی باشد و فرد مبتلا به چاقی و یا دیابت علاوه بر محدوده  BMI ذکر شده می بایست تمام مراحل رژیم غذایی ، ورزش و تغییر سبک زندگی را سپری نموده و در صورت عدم موفقیت و به بن بست رسیدن در آخرین مرحله  ، جراحی متابولیک می تواند راهکار مناسبی برای رهایی از دیابت و یا چاقی مفرط باشد . همچنین لازم به ذکر است فقط دیابت نوع  2  مورد بحث جراحی متابولیک می باشد .و افراد مبتلا به دیابت نوع یک به هیچ عنوان مورد بحث جراحی متابولیک نیستند .

دکتر خلج  خاطر نشان نمودند جراحی های متداول و تایید شده در تمام دنیا شامل موارد زیر می باشد :

  • اسلیو معده

  • بای پس معده

  • حلقه دور معده

  • BPD  : که در این روش صفرا و غذا از دو مسیر جداگانه وارد انتهای روده می شود (در حدود 100 متری انتهایی روده ) .  

  و روش هایی که در حال تحقیق و بررسی می باشند اما هنوز به طور دقیق نتایج آن مشخص نمی باشد .همانند جراحی که در شبکه های ماهواره ای در حال تبلیغ می باشد .در این روش قسمتی از معده جدا می گردد و همچنین تغییراتی در روده انجام می پذیرد  .جالب است بدانیم این نوع عمل هنوز در کشوری که در شبکه های ماهواره ای مورد تبلیغ قرار گرفته نیز به طور صد در صد تایید نگردیده است  .اما متاسفانه بدلیل عدم اطلاعات کافی تعداد کثیری از هم وطنان عزیزمان حاضر به انجام این عمل همراه با هزینه های گزاف آن در کشور همسایه می باشند . در صورتی که افراد واجد شرایط با هزینه های بسیار کمتر و با اطمینان خاطر بیشتر می توانند در کشور عزیزمان ایران تحت جراحی متابولیک قرار گیرند .

 


منبع خبر: مرکز درمان چاقی تهران    تاریخ : 1 شهریور 1393    تعداد بازدید:

دریافت خبرنامه

* آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.