Medical News
تازه های سلامت
چاپ مقاله
چاپ مقاله

پیاده روی سریع یا آهسته !!!

 

پیاده روی  یا آهسته دویدن ، کدام یک برای شما بهتر است ؟

این بحث مشابه رقابت کوکا و پپسی ویا نایک و ریبوک در یک لیگ نیست اما یک بحث داغ می باشد .

کدام یک ارجحیت دارد ؟

جواب این سوال بستگی به این موضوع دارد که منظور از بهتر بودن چیست ؟آیا ارجحیت یکی از این موارد(پیاده روی ) نسبت به مورد دیگر(آهسته دویدن ) مربوط به فاکتورهای زیر می باشد :

 • سلامتی

 • تفریح و سرگرمی

 • کاهش وزن

 • رقابت ورزشی

 • آموزشی

 • نیازهای شخصی شما و سبک زندگی تان

پیاده روی و آهسته دویدن در بعضی مزایا مشترک هستند . آنها همچنین جوانب مثبت و منفی خود را دارند . بیایید ببینیم این مزایا و معایب چه هستند .

مزایای مشترک

پیاده روی سریع ، آهسته دویدن ، و دویدن جزء تمرینات هوازی می باشند . این فعالیت ها سرعت قلب را بالا می برند اما تمام ظرفیت اکسیژن بدن را همانند دویدن سریع مورد استفاده قرار نمی دهند .

پیاده روی و آهسته دویدن همانند  دیگر فعالیت های هوازی :

 • تناسب اندان و استقامت شما را بالا می برند .

 • چربی بدن را کاهش می دهند

 • سطح کلسترول و قند خون را بهبود می بخشند .

 • فشار خون را کاهش می دهند

 • عضلات و استخوان ها را تقویت می نمایند .

این تغییرات شیمیایی و متابولیسم ایجاد شده در بدن ، سطح سلامتی بدست آمده را برای شما افزایش می دهد.  پیاده روی و آهسته دویدن شما را در برابر حملات قلبی و سکته مغزی محافظت می نماید . همچنین خطر دیابت ، پوکی استخوان ( استخوان های نحیف )، شکستگی و سرطان های خاص .(سرطان روده بزرگ و احتمالا سرطان پروستات که مربوط به مردان می باشد )را کاهش می دهد . و آقایان خرسند خواهند شد اگر از این موضوع مطلع گردند که افرادی که  این تمرینات را انجام می دهند نسبت به هم سالان خود از اختلال جنسی(مشکل erection)کمتری برخوردار خواهند بود .

اگر تمام این مطالب برای به حرکت درآوردن شما کافی نیست ، به خاطر داشته باشید که تمرینات منظم همچنین شما را در برابر افسردگی ، کاهش استرس و  پایین آوردن خطر گسترش زوال عقل (از دست دادن آن ) با بالا رفتن سن ، محافظت می نماید .تمام این مزایا مربوط به مزایای دراز مدت می باشد .اما این تمرینات فواید کوتاه مدت هم دارد . شما احساس بهتر ، انرژی بیشتر ، و دید بهتری خواهید داشت .

 

 

تفاوت ها ی این دو  چه چیز هایی هستند ؟

فواید تمرینات به سه عامل وابسته می باشد .شدت تمرینات ، دوره تمرینات و تکرار آن . این عوامل  شما  را یاری می نماید تا تصمیم بگیرید که کدام تمرین برای شما بهتر می باشد .

وقتی شدت و  فشردگی افزایش یابد پیاده روی و آهسته دویدن متفاوت می گردد .وقتی شما قدم می زنید یک پای شما در تمام مدت بر روی زمین می باشد  ، اما زمانی که شما آهسته می دوید و یابه شکل معمولی می دوید برای هر قسمت مربوط به گام بلند شما به طور کامل در هوا خواهد بود  .این بدان معنا می باشد که در زمان آهسته دویدن  با ضربت  بیشتری به زمین برخورد می کنید . پس پیاده روی ، سانحه کمتر و صدمات اسکلتی کمتری به وجود می آورد .

از طرفی دیگر شدت بالای آهسته دویدن مزیت اصلی آن می باشد . شدت بالاتر به شما سطح متناسب  هوازی را می دهد و ظرفیت کارکرد شما را بالا می برد .(در یک مطالعه، دویدن نسبت به پیاده روی  ارتباط بهتری با کاهش وزن داشته است ).و از آنجا که شما سریعتر حرکت می کنید ، تمرین شما در بیرون از منزل زمان کمتری را خواهد گرفت .

 

 

مزایای پیاده روی

 مواردی  که به پیاده روی مزیت می بخشد :

 • پیاده روی،نیازی به توانایی ، تمرین و آموزش ندارد .شما می توانید پیاده روی کنید مگر آنکه یک معلولیت مهمی داشته باشید .

 • شما به لباس و یا کفش مخصوصی نیاز ندارید.با لباس کار و کفش روزمره خود در زمان نهار قدم بزنید و یا لباستان را با لباس ورزشی تعویض نمایید و با کفش مخصوص دویدن بدوید .به خاطر داشته باشید که در هر صورت چه 5 تا 15 دقیقه ، چندین بار در روز پیاده روی کنید (در طول فعالیت روزانه ) و یا 30 تا 40 دقیقه جهت یک پیاده روی قوی با لباس و کفش ورزشی در نظر بگیرید ، از فواید یکسانی بهره خواهید برد .

 • از آنجایی که پیاده روی یک فعالیت کم تنشی می باشد ،معمولا صدماتی ندارد، این بدان معنی است که شما می توانید هر اندازه که مایل هستید پیاده روی کنید بدون آنکه خطر از دست دادن یک روز کامل (و یا یک هفته) بر اثر آسیب های وارده را تجربه کنید .

فواید آهسته دویدن   

در ادامه بعضی از مواردی که به آهسته دویدن ارجحیت می دهد بیان شده است:

 • با توجه به این که آهسته دویدن شدت بیشتری نسبت به پیاده روی دارد ، شما کالری را سریعتر  از پیاده روی می سوزانید .شما از فواید یکسانی در هر دو روش بهره مند خواهید شد ، اما آهسته دویدن این پیامد را برای شما خواهد داشت که در زمان کمتر به این فوایید دست یابید.

 • آهسته دویدن و  دویدن معمولی شدت بیشتری نسبت به پیاده روی دارند . درنتیجه این دو حالت برای ورزش هوازی تناسب اندام و آموزش دیگر ورزش ها کارآمد تر هستند .

 • پیاده روی  و آهسته دویدن هر دو فعالیت انفرادی و اجتماعی (گروهی ) می باشند .شما می توانید در بیرون از خانه ویا در منزل توسط تردمیل هر دو ورزش را انجام دهید . اما دویدن آهسته و معمولی نیز می توانند با یکدیگر در رقابت باشند . شما می توانید از آهسته دویدن مفرح لذت ببرید و انگیزه دریافت نمایید ویا در یک زمین مسابقه بدوید .

کدام یک برای شما بهتر است ؟

افرادی که پیرتر هستند ، وزن زیادی دارند و یا مشکل آرتروز دارند بایستی پیاده روی را انتخاب کنند . همچنین افرادی که شکل ظاهری مناسبی ندارند می بایست با پیاده روی شروع نمایند و  سپس با یک تغییر تدریجی به سوی آهسته دویدن پیش روند . حتی دونده هایی که از نظر ظاهری مناسب هستند نیز بایستی هر دویدن را با چند دقیقه پیاده روی جهت گرم نمودن آغاز نمایند و سپس با قدم زدن مختصر جهت سرد نمودن به کار خود پایان بخشند .بیان این مطلب ضروری است که افرادی با ناراحتی قلبی و یا دیگر مشکلات جدی  در سلامتی شان ، بایستی اجازه پزشک قبل از انجام هرگونه فعالیت را دریافت نمایند .

دریک نظریه مقدار دویدن معمولی ، آهسته دویدن و پیاده روی  3 مایل (4828 متر ) در روز می باشد . 3 مایل دویدن 24 الی 30 دقیقه زمان خواهد برد .آهسته دویدن در این مسافت حدود 30 الی  36  دقیقه و برای یک پیاده روی سریع در حدود 45 الی 50 دقیقه به طول خواهد انجامید . هر کدام  از این فعالیت های نام برده میزان کالری یکسانی به ازاء هر مایل (1609 متر ) می سوزانند .(100 کالری برای فردی با 150 پوند وزن {68  کیلوگرم } ، 118 کالری برای فردی با وزن 175 پوند {79.37 کیلوگرم } ، و 135 کالری برای فردی با وزن 200 پوند{90.7 کیلو گرم }) .

همه این روش ها خصوصیات زیر را دارا می باشند :

 • کارآمد

 •  جابه جایی پذیر

 • سازگار با تغییرات آب و هوا

 • مناسب انجام به صورت انفرادی ، همراه با دوستان و یا به صورت رقابتی  .

و در همه این روش ها تکنیک های ساده و تجهیزات ارزان قیمتی استفاده می گردد .

احساس عادی و ایمنی از اولویت های آهسته دویدن و پیاده روی می باشد . منظور آن است که رعایت قوانین  راه در خارج از خانه ، پوشیدن لباس و کفش مناسب و مهمتر از همه گوش فرا دادن به بدنتان .

هر کدام از این فعالیت ها که برای شما مناسب تر می باشد انتخاب کنید . مسئله مهم این است که بدن خود را به حرکت درآورید ، اینکه چگونه این کار را انجام دهید به اولویت شخصی خودتان بر می گردد .

 

 

Harvey B. Simon, M.D. is an Associate Professor of Medicine at Harvard Medical School and a member of the Health Sciences Technology Faculty at Massachusetts Institute of Technology. He is the founding editor of the Harvard Men's Health Watch newsletter and author of six consumer health books, including The Harvard Medical School Guide to Men's Health (Simon and Schuster, 2002) and The No Sweat Exercise Plan, Lose Weight, Get Healthy and Live Longer (McGraw-Hill, 2006). Dr. Simon practices at the Massachusetts General Hospital; he received the London Prize for Excellence in Teaching from Harvard and MIT.

 

 

 


منبع خبر: MD    تاریخ : 19 مرداد 1393    تعداد بازدید:

دریافت خبرنامه

* آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.