Medical News
تازه های سلامت
چاپ مقاله
چاپ مقاله

روغن پالم چیست ؟!

روغن پالم چیست ؟

روغن پالم (روغن نخل) روغني است که به دليل مقاوم بودن در برابر حرارت براي توليد روغن هاي جامد خوراکي استفاده مي شود. به گفته ديناروند رئيس سازمان غذا و دارو روغن پالم وارداتي حاوي اسيد چرب و ترانس است. مديرکل دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت چند ماه قبل گفته بود: متأسفانه در سال هاي اخير واردات روغن پالم (روغن نخل) به دليل ارزان بودن افزايش يافته است و اين روغن با افزايش کلسترول بد خون در نهايت در بروز سکته هاي قلبي تأثيرگذار است. به گفته زهرا عبداللهي روغن پالم داراي بيشترين ميزان اسيد چرب اشباع يعني حدود پنجاه۰درصد است.

 

 

آیا روغن پالم در لبنیات وجود دارد ؟!

پس از تایید استفاده از روغن پالم در تولید شیر پرچرب از سوی وزیر بهداشت و اعلام ورود دولت و شخص رییس‌جمهور به این مسئله، هر کدام از تولیدکنندگان، صنایع لبنی و دستگاه‌های ذیربط واکنش‌های متعدد و جالبی نسبت به موضوع نشان داده و توپ را به زمین دیگری می‌اندازند؛ حال باید پیدا کرد پرتقال‌فروش‌را!
به گزارش ایسنا، تا چندی پیش گفته می‌شد شیر کم چرب شیری است که میزان چربی آن در فرآیند تولید کارخانه‌های لبنی کاسته شده اما شیر پرچرب دقیقا همان محصولی است که از دامداران خریداری می‌شود و به غیر از فرآیند پاستوریزاسیون و بعضا کاهش چند دهم درصدی چربی آن، عملیات دیگری روی آن انجام نمی‌شود؛ بنابراین شیر پرچرب همان شیر کامل است.
اما حال که وزیر بهداشت استفاده از روغن پالم در تولید شیر پرچرب را تایید کرده چربی محصولات لبنی و شیر زیر سوال رفته که از کجا تامین می‌شود؟
البته پس از این افشاگری وزیر بهداشت، واکنش‌های جالبی مطرح شد که جای تامل فراوانی دارد ؛چراکه کارخانه‌های لبنی و دامداران علیرغم وابستگی به یکدیگر که به نوعی لازم و ملزوم هستند، بر اساس کدورت‌های دیرینه‌ای که دارند همچون همیشه یکدیگر را زیر سوال برده‌اند و هر یک می‌گویند" دیگری دروغ می‌گوید و این تخلف در حوزه کاری آنها امکانپذیر نیست".
کارخانه لبنی که تخلفش در این زمینه محرز شده اعلام کرد که این تخلف در دامداری صورت گرفته است اما دامداران به صراحت این موضوع را رد و تصریح کردند: " صنایع لبنی دروغ می گویند چراکه آنها هستند که به دلیل فشار مالی از افزودنی در محصولاتشان استفاده می‌کنند".
در این میان دبیر انجمن صنایع لبنی روز گذشته طی نامه‌ای به وزیر بهداشت تصریح کرد: وزارت بهداشت به جای ارائه گزارش به رییس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی و مصاحبه مطبوعاتی و تشویش اذهان عمومی با متخلفان استفاده روغن پالم در شیر پرچرب برخورد کند.
اکنون کار به جایی رسیده که شورای شهر تهران هم به موضوع ورود و اعلام کرده این موضوع را که سلامت شهروندان را به صورت جدی تهدید می کند پیگیری می کند و وزارت بهداشت نیز باید در این زمینه مداخله جدی داشته باشد.
به گفته رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شواری شهر تهران ترانس موجود در روغن پالم بسیار بالاست و عوارض متعددی بر سلامت جسمی افراد از جمله بیماریهای قلبی و عروقی دارد بنابراین باید صاحبان صنایع و متولیان از این کار اجتناب کنند و وزارتخانه‌های بهداشت و جهاد کشاورزی باید با افزایش حیطه نظارتی‌شان اطمینان لازم را به افکار عمومی بدهند که این موضوع حل و مسئله‌ای سلامت آن ها را تهدید نمی‌کند.
البته جای این سوال باقی است که وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید شیر و لبنیات و سازمان دامپزشکی به عنوان تایید کننده سلامت این محصولات که طرح پایش سلامت محصولات مختلف کشاورزی از جمله شیر را انجام داده اند چرا با این مسئله مواجه نشده اند یا در صورت مواجه شدن چرا آن را اعلام نکرده‌اند. از سوی دیگر در حال حاضر که این گزارش وزیر بهداشت به دستشان رسیده چرا سکوت کرده‌اند؟!
در این میان سازمان استاندارد هم که مردم به اعتماد آنها این محصولات را مصرف‌می کنند روزه سکوت گرفته و هیچ توضیحی در این باره ارائه نکرده‌اند که خود تامل‌برانگیز است.


منبع خبر: تابناک    تاریخ : 16 مرداد 1393    تعداد بازدید:

دریافت خبرنامه

* آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.