Medical News
تازه های سلامت
چاپ مقاله
چاپ مقاله

10 کشور اول جهان درچاقی

 

چاقی بعنوان یک نگرانی جهانی در اکثر کشورهای پیشرفته به شکل اپیدمی (همه گیر ) درآمده و بنا بر  آخرین گزارش سازمان OECD   اپیدمی چاقی در چند کشور از سال 2009 روند آهسته تری پیدا کرده است .در هر صورت  در 5 کشور اول مورد نظر در این بخش ،همچنان بیماری درحال رشد می باشد .

در پروژه های بررسی شده ، زنان این کشور ها اغلب چاق تر از مردان هستند اما نرخ چاقی مردان نسبت به زنان در اکثر این کشورها بالاتر رفته است .

 جالب توجه است که چاقی در کشور هایی مانند  "کره " (کشوری با نرخ چاقی ثابت بین 3 تا 4 درصد )  ، سوئیس (7 تا 8 درصد ) ، ایتالیا (8 تا 9 درصد ) ،  بصورت موفق آمیزی در 10 سال اخیر ثابت مانده است .

  1. 1.    ایالات متحده آمریکا

پرخوری ،کمبود بیمه درمانی ، و تا حدودی فقر بالا ، در میان سایر دلایل باعث نرخ بالای چاقی در آمریکا با 34 درصد جمعیت افراد بالغ طبقه بندی شده است .

 

  1. 2.      مکزیک

کشوری در همسایگی آمریکا به نام مکزیک ، دومین کشوری است که چاقی ، 30 درصد جمعیت افراد بالغ  را تحت  تاثیر قرار داده است .

یکی از مهمترین دلایل  رشد چاقی در مکزیک ، مصرف نوشابه  (soft drink )  می باشد .با توجه به سازمان سلامت جهانی ، مکزیک بزرگ ترین مصرف کننده نوشابه در جهان می باشد . متوسط مصرف سالانه سودا در مکزیک 163 لیتر(46 گالن ) برای هر فرد مکزیکی می باشد . که این رقم 40 درصد بیشتر از متوسط مصرف در آمریکا (118 لیتر یا 31 گالن ) می باشد .

 

  1. 3.      استرالیا

بیش از 28 درصد جمعیت افراد بالغ در استرالیا دچار چاقی هستند .

آخرین آمار گزارش شده توسط سازمان سلامت جهانی به مجلس دولت استرالیا نشان می دهد که 10/8 میلیون نفر از جمعیت این کشور بعنوان افرادی مبتلا به اضافه وزن  یا چاقی طبقه بندی شده اند .

 

  1. 4.      نیوزلند

جنوب اقیانوس آرام با 27 درصد از افراد بالغ تحت تاثیر چاقی در مکان چهارم لیست کشورهای چاق جهان ایستاده است . وزارت بهداشت نیوزلند اخیرا از جمعبت بیش از یک میلیون چاق در این کشور پرده برداری کرد. نرخ چاقی نه فقط در کودکان  بلکه در بزرگ سالان نیز در حال رشد می باشد .

 

  1. 5.      انگلستان

طبق بررسی ها انگلستان بعنوان پنجمین کشور چاق جهان با حدود 25 درصد جمعیت افراد بالغ تحت تاثیر چاقی قرار دارد. طبق گزارش اخیر ایندیپندنت  در سال 2030، بیست و شش میلیون فرد چاق در کشور وجود  خواهند داشت که با رشد 73 درصدی روبه  رو خواهیم بود .

همان طور که توسط انجمن ملی چاقی انگلستان در ماه ژون انتشار یافت ، بیش از یک میلیون نفر دارای" BMI"(شاخص توده بدنی ) بین  40 تا 50 هستند . که دوبرابر محدوده سلامتی(بین 18/5تا 24/9)می باشد .

 

  1. 6.      کانادا

کانادا ششمین کشور چاق جهان با 24 درصد جمعیت تحت تاثیر چاقی می باشد .که بیش از 8 میلیون نفر را در بر می گیرد .با توجه به مطالعات جدید صورت گرفته در دانشگاه انگلیسی کلمبیا نرخ چاقی در حال بالا رفتن  می باشد .

 

  1. 7.      ایرلند

ایرلند هفتمین کشور چاق جهان با 23 در صد جمعیت بالغ مبتلا به چاقی می باشد .

 

  1. 8.      چیلی

کشوری در آمریکای جنوبی که دارای جمعیت 22 درصدی چاق درمیان افراد بالغ می باشد .

 

  1. 9.      ایسلند

این کشور اسکاندیناوی در رتبه نهم (9) کشورهای چاق جهان با نرخ  20 درصدی جمعبت افراد بالغ ایستاده است  .

 

  1. 10. مجارستان

مجارستان در رتبه 10 (دهم ) با 19/5در صد جمعیت افراد بالغ مبتلا به چاقی قرار گرفته است .

 

 

 

SOURCE:

 http://www.ibtimes.co.in/articles/517210/20131027/top-10-obese-countries-world-obesity.htm

translate:H.vahedi

 


منبع خبر: http://www.ibtimes.co.in/articles/517210/20131027/top-10-obese-countries-world-obesity.htm    تاریخ : 3اسفند 1392    تعداد بازدید:

دریافت خبرنامه

* آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.