Medical News
تازه های سلامت
چاپ مقاله
چاپ مقاله

بکش و لاغرم کنم!

مستانه تابش، کارشناس تغذیه و رژیم درمانی  

وقتی در مورد رژیم‌های لاغری و کاهش وزن حرف می زنیم، مدام به یکدیگر تذکر می‌دهیم که مبادا گول این تبلغات الکی را بخوری یا شنیدی فلان روش لاغری چه بلایی سر پوست و موی آدم می‌آورد؛ اما وقتی به عمل می‌رسیم انگار حاضریم به هر روشی دست بزنیم تا سریع‌تر از شر چند کیلو اضافه وزنمان خلاص شویم و خودمان می‌شویم مشتری پر و پا قرص یکی از همین رژیم‌ها یا دستورالعمل‌های به اصطلاح معجزه‌آسا! در ادامه قصد داریم نمونه‌هایی از بدترین توصیه‌ها و رژیم‌های کاهش وزن را به شما معرفی کنیم. فکر می‌کنید تا به حال چند مورد از آنها را امتحان کردید یا همین حالا پای کدامیک از این روش‌ها ایستادید؟

 

رژیم‌هایی که فقط روی یک نوع ماده غذایی یا یک گروه غذایی خاص متمرکز می‌شوند

رژیم سوپ کلم، رژیم کلم بروکلی، رژیم‌های وگان یا گیاه‌خواری صرف، رژیم خام‌خواری و خیلی دیگر از برنامه‌های کاهش وزن کم کربوهیدرات، در این گروه قرار می‌گیرند و اگر می‌خواهید کاهش وزنی سالم و موثر داشته باشید باید دور این برنامه‌ها را یک خط قرمز پررنگ بکشید. می‌پرسید چرا؟ ساده است؛ بدن شما به انواع و اقسام مواد مغذی از کربوهیدرات گرفته تا چربی و پروتئین و همچنین گروه‌های مختلف ریز مغذی از جمله ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارد تا بتواند سر و سامانی به اعمال حیاتی خود داده و سلامتی‌اش را حذف کند. خب، اگر تا امروز تصور می‌کردید که سوپ کلم، سیب‌زمینی یا سفیده تخم‌‌مرغ به تنهایی حاوی همه این مواد مغذی هستند، بدجوری دچار سوءتفاهم شده‌اید.

بگذارید خیالتان را همین‌جا راحت کنیم که این برنامه‌های غذایی در کوتاه مدت خیلی خوب و شاید حتی بهتر از رژیم‌های سالم معمولی جواب می‌دهند؛ اما در دراز مدت نتجیه عکس داده و ممکن است روند کاهش وزن شما را متوقف کرده یا باعث شوند که دوباره چاق شوید.

در ضمن مگر چند بار در روز، هفته، ماه و سال می‌توانید رنگ و بو و شکل و قیافه سوپ کلم و طعم آن را توی دهانتان تحمل کنید؟ مسلما مدت زمان زیادی طول نمی‌کشد. اینجاست که هوس باقی مواد غذایی وسوسه‌انگیز به سرتان می‌افتد و ریزه‌خواری‌ها و پرخوری‌ها شروع می‌شود.

رژیم‌های غذایی دتوکس یا پاک‌کننده

فکر گرفتن یک رژیم دتوکس یا پاک‌کننده را از سرتان بیرون کنید، مگر اینکه تصمیم گرفته باشید با سلامتی‌تان خداحافظی کنید. اغلب متخصصان به شدت با رژیم‌های غذایی که به شما وعده می‌دهند با پاک کردن بدنتان از سموم و پاکسازی کبد و... لاغرتان می کند، مخالف هستند. علت مخالفتشات هم بسیار ساده است؛ بدن شما دارای انواع و اقسام دستگاه‌های پاک‌کننده و سم زداست که سموم موجود در بدن را خنثی می کند، پس دیگری نیازی نیست یک چای گیاهی مشکوک را بنوشید تا با پاک شدن کبد لاغر شوید.

این نوع چای‌های گیاهی و نوشیدنی جلوی جذب کالری، مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی را در بدن شما می‌گیرد و باعث می‌شود با نهایت سرعت به سمت سوءتغذیه پیش بروید؛ چون بدنتان در نتیجه گرفتن یک رژیم غلط دچار فاز گرسنگی مزمن شده است.

 

رژیم‌هایی که یک ماده غذایی «معجزه‌آسا» دارند

حتما شما هم دیده‌اید که برخی‌ها برای کاهش وزن سراغ مواد غذایی می روند که اسمشان را خوراکی‌های معجزه‌آسا گذاشتند و واقعا توقع دارند که مصرف آن خوراکی‌ها لاغرشان کند؟ البته این خوراکی‌ها در اغلب موارد چیزهای عجیب وغریبی نیستند بلکه در میانشان نام‌های آشنایی مثل فروکتوز یا قند میوه، پرتقال تلخ، سرکه سیب، چای سبز و... هم به چشم می‌خورد.

متاسفانه اغلب کسانی که شروع به رژیم گرفتن می‌کنند و هدفشان این است که هر چه زودتر از شر چربی‌های اضافی خلاص شده و به اصطلاح مانکن شوند، انتظار دارند که به خوردن یک ماده غذایی یا یک داروی خاص روی غلتک لاغری بیفتند؛ ولی باید ناامیدشان کنیم چون حداقل تا امروز چنین ماده غذایی به وجود نیامده است. خوردن هیچ ماده غذایی خاصی در زمان مشخصی از روز نمی‌تواند سرعت لاغری و کاهش وزن را در شما بالا ببرد. در ضمن مراقب همه کسانی که می‌خواهند با فروش یک قرص، پودر یا کپسول بی‌نام و نشان و بدون بسته‌بندی مشخص شما را لاغر کنند، باشید حتی اگر به گفته خودشان دارویی که کف دستتان می‌گذارند 100 درص خالص و گیاهی باشد!

 

روزه‌داری‌های طولانی مدت و گرسنگی دادن به خود

هر وقت احساس کردید رژیم کاهش وزنی که به شما پیشنهاد شده باعث می‌شود مدت زمان طولانی از روز را گرسنه بمانید و با مقدار کالری بسیار اندک بسازید، شک نکنید که توی تله یک رژیم غلط افتاده‌اید. روزه‌داری‌های طولانی مدت و گرسنگی دادن به خود می‌تواند باعث کاهش وزن شود؛ اما باید بدانید که این وزن از دست رفته ، توده با ارزش عضلانی شما و بخشی از آب بدنتان بوده و چربی‌های اضافی دست نخورده سر جای خودشان باقی مانده‌اند؟ اگر شک دارید، می‌توانید به یک کلینیک معتبر مراجعه کرده و درصد چربی بدنتان را قبل و بعد از این رژیم‌ها چک کنید. مطمئنا از نتیجه‌ای که می‌گیرید، حسابی جا خواهید خورد.

 

استفاده از ملین‌ها

شاید شما در آرزوی رسیدن به تناسب اندام باشید، اما گرفتن رژیم کاهش وزنی که پایه و اساسش را ملین‌ها و مسهل‌ها  و تهوع‌آورها تشکیل می‌دهد، درست مثل این است که سربازی را بدون اسلحه و سپر و... به میدان جنگ بفرستید و انتظار داشته باشید که جوری مبارزه کند که ارزش مدال گرفتن داشته باشد!

اولین خطر این رژیم‌ها از دست دادن آب بدن یا دهیدراتاسیون است که در کار عوارض خطرناک کوتاه مدت در بلندمدت هم متابولیسم پایه شما را کاهش می دهد و اجازه نمی‌دهد که کالری چندانی بسوزانید.

یکی از خطرناکترین داروهای مورد استفاده در این برنامه‌های کاهش وزن شربت اپیکاک است که اگر سر خود و بدون مجوز پزشک و تنها به خاطر لاغر شدن آن را مصرف کرده باشید،  ممکن است تا پای مرگ هم پیش بروید چون اپیکاک می‌تواند برای شما خطر ایست قلبی را به همراه داشته باشد.

 

رژیم گریپ‌فروت

این برنامه کاهش وزن به رژیم هالیوودی هم معروف است. کسانی که این رژیم را می‌گیرند باید با هر وعده غذای روزانه‌شان نصف یک عدد گریپ‌فروت یا نصف لیوان از آب ان را میل کنند. طرفداران این رژیم می‌گویند گریپ‌فروت آنزیمی دارد که چربی‌سوز است و باعث از دست دادن چربی‌های اضافی بدن می‌شود؛ اما متخصصان احتمال وجود چنین آنزیمی را به طور کامل رد کرده‌اند. پس چرا کسانی که رزیم گریپ‌فروت می‌گیرند لاغر می‌شوند؟ چون تمام مواد غذایی مجاز در این رژیم فقط 800 کالری انرژی دارد. می‌بینید لاغری به خاطر محدودیت بالی کالری است نه آنزیم چربی‌سوز گریپ‌فروت.

 

عینک‌های لاغری

شاید برای شما کمی مسخره به نظر برسد؛ اما هستند کسانی که برای چند کیلو کاهش وزن حاضرند عینک‌هایی با لنز خاص به چشمشان بزنند تا غذاها را بدمزه‌تر و غیرخواستنی‌تر ببینند! اصلا تعجب نکنید، چنین عینک‌هایی در دنیا وجود دارد و به دلیل ساختار لنزش باعث می‌شود مواد غذایی جلوی چشمتان ته رنگی سبز آبی پیدا کنند. آیا این مساله اشتهای شما را از بین می‌برد؟ فقط باید خوابش را ببینید!

 

با معده خالی ورزش کردن

اینکه معده شما موقع ورزش کردن پر یا خالی باشد هیچ تاثیری روی مقدار کالری و چربی که می‌سوزانید ندارد؛ اما متاسفانه وقتی با معده خالی ورزش می‌کنید، به جای چربی شروع به از دست دادن عضلات خود می‌کنید.

 

مصرف بیش از حد پروتئین

با عرض معذرت از همه طرفداران رژیم‌های اتکینز و دوکان و...، برنامه‌های کاهش وزنی که در پایه‌شان مصرف بدون حد و مرز پروتئین است، در بلند مدت جواب نمی‌دهد و بدنتان را دچار عوارضی مانند فشارخون بالا، افزایش کلسترول و چربی خون، یبوست شدید و... می‌کند. با گرفتن طولانی‌مدت رژیم‌های پر پروتئین شما خودتان را از انواع میوه و سبزی محروم می‌کنید و در نتیجه کلی فیبر و آنتی اکسیدان از دست خواهید داد.

 

 

لاغر کننده ترین غذاهای کره زمین 

کاهش وزن با رژیم غذایی فلیایی _ اسیدی 

چرا متخصصان تغذیه با رژیم کانادایی مخالفند ؟

 


منبع خبر: همشهری    تاریخ : 2 خرداد 1394    تعداد بازدید:

دریافت خبرنامه

* آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.