Medical News
تازه های سلامت
چاپ مقاله
چاپ مقاله

بايدها و نبايد هاي بعد از جراحي چاقي

 

اگر شما فكر مي کنید كه پس از جراحي چاقی ديگر غذاها را دوست نخواهيد داشت و ديگر هوس خوردن غذاهاي پركالري را نخواهيد كرد، یا اگر انتظار دارید خانواده و دوستانتان پس از جراحي رفتاوي كاملا متفاوت با شما داشته باشند کاملاً در اشتباه هستید.

اگر شما اميدواريد كه احساسات عصبي شما و آرامشی که بعد از خوردن غذا بدست می آوردید، پس از جراحي و كاهش وزن از بين می رود، باید بگوییم این طور نخواهد شد.

وقتي از بيهوشي پس از عمل بيدار مي شويد همه چيز همان طور است كه پيش از جراحي بود، اين محيط بيرون نيست كه تغيير كرده، اين شماييد كه از درون تغيير خواهید كرد، جراحی تنها وسیله ای است تا به شما برای رسیدن به وزن مطلوب کمک کند. پس شما باید سهم خود را در رسیدن به این مقصود ایفا نموده و با تغییر در شیوه زندگی غلط که منجر به افزایش وزن شما شده بود رسیدن به این هدف را ممکن سازید. اين تصميم را الان و پيش عمل بگيريد.

"ما به شما خواهيم آموخت تغییر در شیوه زندگی به چه معناست و چگونه بايد نقش خود را ایفا نمایید و در طی این راه همراه شما خواهیم بود."

پس از جراحي چاقی و و ترخیص از بیمارستان از شما مي خواهيم كه چند روزي را استراحت كنيد ، پس از اين استراحت كوچك وارد مرحله تغییر در شیوه زندگی مي شويم ، مهمترين بخش اين آموزش كنار آمدن با تغييرات تقريبا اجباريست که در زندگي شما رخ مي دهد و ما مي خواهيم كه شما هم با اين تغييرات همراه شويد. اين بايد ها و نبايد های بسيار ظريف کوچک ولي مهم كمك مي كند كه مراحل مختلف پس از عمل جراحی چاقی را راحت تر و با موفقيت بيشتر بگذرانيد.

 

چگونه خوردن و نوشيدن شما تغيير مي كند ؟

• برای ٣هفته رژيم مايعات و غذاهاي صاف شده خواهيد داشت که به مرور جای خود را به غذاهاي نرم و ميكس شده خواهند داد.

• پس از هفته 6 شما می توانید بتدریج غذاهای جامد را استفاده نمایید.

• در ابتدا خيلي سريع احساس پري مي كنيد ، معمولا فقط پس از چند لقمه كوچك! علت آن معده جديد شماست، معده شما در  همه انواع جراحي چاقي تحت تغييرات گوناگون دچار كاهش شديد ظرفيت ذخيره غذا مي شود كه به سختي مي تواند حجم هاي معمول غذا را در خود جاي دهد. معده شما حتي در بيشترين وضعيت ممكن، بيش از يك فنجان غذاي جويده شده را نمي تواند در خود جاي دهد .( این در حالی است که يك معده جراحي نشده مي تواند تا ٤ فنجان غذا را در خود جاي دهد)

•در زمان شروع به خوردن غذا هاي جامد، هر لقمه بايد به آرامي و كامل جويده شود (10 تا 20 بار) بطوريكه غذا پيش از بلع كاملا نرم و قابل هضم شده باشد. بعضي غذا ها را اگر خوب نجويد ممكن است باعث درد يا ناراحتي شود ؛ غذاهايي مثل پاستا ، برنج ، نان ، سبزيجات خام  يا گوشت استیک و هر گونه غذاي چسبنده ، در اين دسته قرار مي گيرد .

• مدخل معده جديد شما بسيار كوچك است ، غذايي كه خوب جويده نشده باشد مي تواند باعث انسداد اين ورودي شده و براي شما ايجاد درد در ناحیه سردل و حتي استفراغ شوند .

• زمان ميل هر وعده غذايي بايد حداقل20 تا ٣٠ دقيقه طول بكشد.

• به جاي2 یا ٣ وعده حجيمي كه پيش از عمل مي خورديد شما بايد در طول روز 5 یا 6 وعده غذايي كوچك ميل كنيد .

• بايد از ريزه خواري بين وعده هاي غذايي اجتناب كنيد.

• حتما بايد در طول روز تا ٨ ليوان مايعات را بصورت آب يا هر نوع ديگر از مايعات مجاز و كم كالري مصرف كنيد .

• هنگام خوردن غذا، هم چنین یک ساعت پيش و پس از آن از نوشيدن هرگونه مايعات خودداري كنيد . وجود مايعات در معده جديد شما باعث شسته شدن مواد غذايي از معده شده در نتيجه سبب مختل شدن هضم و جذب غذا در بدن می شود. به دلیل تخليه سريع معده خيلي زود دوباره احساس گرسنگي خواهيد كرد .

• هميشه مايعات را در جرعه هاي كوچك و مزه مزه بنوشيد .

• بهتر است از ني جهت نوشيدن استفاده نكنيد چون باعث ورود هوا به معده مي شود .

 

 

❖ نکات لازم که باید پس از عمل جراحی چاقی در مورد دریافت کالری و ریز مغذی ها بدانید:

 

رعايت اين نكته كه بتوانيد بهترين مصرف ريزمغذي ها را بدون دريافت كالري بالايي داشته باشيد بسيار كليدي و مهم است ، به دليل سرعت بالاي كاهش وزن دقت كنيد كه حتما تمام ريزمغذي ها و ويتامين هاي لازم را در دوره نقاهت پس از عمل ودر طی روند کاهش وزن دريافت كنيد .

• بعد از جراحی پزشك يا مشاور تغذيه به شما غذاهايي را مي توانيد بخوريد و غذاهايي را كه نبايد بخوريد را آموزش خواهند داد ، رعايت اين اصول و توصیه ها در سپری کردن بدون مشگل دوران نقاهت، بسیار ضروری است.

• مصرف عمده پروتئين ، ميوه، سبزي و دانه ها هنوز هم بهترين راه كم كردن وزن و متعادل نگه داشتن آن است .

• هنوز هم بايد اصل دست كشيدن از غذا به وقت احساس پري را رعايت كنيد ، خوردن پس از احساس پري باعث كشيده شدن جدار معده شده و سبب افزایش سایز آن و در طول زمان سبب افزایش حجم معده خواهد شد.

• از غذاهاي پر كالري اجتناب كنيد.

• از غذاهاي حاوي مقادير زيادي چربي يا كربوهيدرات پرهیز کنید .

• نوشيدني هايي كه حاوی كالري زياد يا مقادير بالايي از شكر هستند (نوشابه های انرژی زا) مصرف نكنيد.

• نوشيدني هاي گاز دار نخوريد ، مصرف اين نوشيدني ها باعث پر شدن نامناسب و ناگهاني فضاي معده شده و علاوه به درد سردل و تهوع و استفراغ موجب سيري زودرس شده و رژيم غذایی شما را به هم می ریزد.

• نوشيدني هاي حاوي الكل مصرف نكنيد . الكل كالري بالايي دارد ولي فاقد ارزش غذایی است.

 

اگر جراحي باي پس انجام داده ايد بايد تا پايان عمر ويتامين ها و ريزمغذي هاي لازم را بصورت مكمل و قرص مصرف كنيد، علت آن كاهش سطح گوارشي ( جذبي ) بعد از جراحی بای پاس است که علاوه بر كاهش جذب چربي، كربوهيدرات و كالري، در جذب ويتامين ها و ريزمغذي ها هم دچار كاهش خواهید شد پس میزان مورد نیاز بدن را به صورت مكمل یا قرص تامین نمایید . نکته مهم در افرادی که باي پس شده اند اين است كه غذا پس از ورود به معده توقف خاصي نخواهد داشت و سريعتر وارد روده كوچك خواهد شد، پس قند غذا خيلي سريع در تماس با سطح جذبي و سپس وارد جريان خون مي شود، طبق اين فرايند در صورت مصرف غذاهاي شیرین سریعاٌ قند خون بالا رفته و  انسولين به طور واكنشي ترشح می شود، در نتيجه باعث احساس ضعف ، سرگيجه و بي حالي در حدود ١٥ تا ٣٠ دقيقه پس از صرف غذا مي شوند، پس کسانی که بای پاس انجام داده اند از مصرف قتد هاي ساده در حجم بالا جداٌ خودداري كنند .

طبق اخرين استاندارد هاي جهاني تيم پزشكي بايد پس از جراحي چاقی در فواصل منظم و  از پيش تعيين شده شما را مورد بررسي قرار دهند، اين جلسات ويزيت كوتاه و لي بسيار كارآمد هستند، در اين جلسات مشكلات احتمالي شما كه پس از عمل جراحي يا در اثر كاهش سريع وزن به وجود آمده اند مطرح و برای آنان راه حل پیشنهاد مي شوند، روند کاهش وزن شما بررسی و سرعت و شدت آن تنظیم خواهد شد و شما از مطلوب بودن یا نبودن  این روند مطلع خواهید شد.  اگر تيم شما چنين برنامه اي را در سامانه خود ندارند  حتما پس از عمل جراحی جهت ميزان كاهش وزن و وضعيت تغذيه خود با آنها در تماس باشيد تا مطمئن وزن كم كنيد و مناسب بخوريد .

 

 

v    تغييرات بدن شما پس از جراحي چاقي

 

پس از کاهش مقدار زيادي وزن مي توان تغييرات قابل مشاهده اي را در ظاهر و فرم بدن خود ببينيد . اين تغييرات شامل ايجاد پوست اضافه و از دست دادن حجم عضلاني نيز مي شود. هرچه بيشتر وزن كم كنيد، بيشتر پوست اضافه مي آوريد . اين پوست هاي اضافه و افتاده بيشتر در ناحيه شكم، ران ها، باسن و بازو ها ايجاد مي شوند كه در  ادامه روي سينه ، گردن، صورت و ساير نواحي نيز ايجاد می شوند .

آبا اين يك روند طبيعي است و ما هيچ كاري جهت پیشگیری از آن نمي توانيم انجام دهیم؟

بله اين يك روند طبيعي است ، علت آن اين است كه سرعت كاهش حجم بافت چربي شكمي و ساير نواحي بسیار سریع است، در حالی که  تغييرات سطح و قوام  پوست فرآيندي زمان بر است، پس پوست نمی تواند به سرعت از بین رفتن چربی زیر خود تغییر کند و شل و آویزان می شود.

راه حل چيست؟

اولين و بهترين راه حل همان تمرينات منظم و برنامه ريزي ورزشي است كه تيم مراقبت هاي پس از جراحی، از از هفته اول پس از جراحي به شما آموزش خواهند داد. اين تمرينات ورزشي طبقه بندي شده اين امكان را براي شما فراهم مي كنند كه:

  1. ميزان كاهش وزن خود را در زمان طلايي پس از جراحی (سال اول) فزايش دهيد و اين روند كاهشي را تا زماني كه به وزن مورد نظر برسيد ادامه دهيد

٢.  در وضعيت تغذيه اي خود باعث ايجاد تعادل شويد

 ٣. افتادگي هاي پوستي را به حداقل برسانيد و يا حتي با ورزش هاي مخصوص بدون نیاز به جراحی زیبایی آن ها را بر طرف كنيد.

بله ، اين ورزش ها افتادگي هاي پوستي را معمولابطور كامل بر طرف نمي كنند ولي اين احتمال را كه در آينده نياز به جراحي پلاستيك جهت برداشتن آنها داشته باشید را به حداقل مي رسانند ، پس مي توانيد با اين ورزش ها افتادگي ها و شل شدگي هاي پوستي را كم كرده و سپس از تنكولوژي هاي غير تهاجمي جهت رفع كامل آنها استفاده كنيد.

 

 

تهیه و تنظیم: دکتر پیمان آرین

 

مطالب مرتبط :

پیگیری پس از جراحی چاقی 

ورزش های مناسب پس از جراحی چاقی 

درک بیشتر در مورد ریزش مو  پس از جراحی چاقی

بارداری پس از جراحی چاقی


منبع خبر: واحد پیگیری پس از جراحی چاقی _ دکتر پیمان آرین     تاریخ : 31 اردیبهشت 1394    تعداد بازدید:

دریافت خبرنامه

* آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.