Medical News
تازه های سلامت
چاپ مقاله
چاپ مقاله

تاثیرکاهش وزن بر فشار خون بالا

 

تعریف: سطوحی از فشار خون سیستولی یا دیاستولی که با افزایش خطر مرگ و بیماری های قلبی-عروقی همراه هست را "پرفشاری خون یا فشار خون بالا" می نامند.  مطالعات نشان داده اند که کاهش فشار خون سیستولی کمتر از 140 و 

 

دیاستولی کمتر از 90 میلیمتر جیوه، خطر بیماری و مرگ را کاهش خواهد داد. البته در افراد پر خطر مانند مبتلایان به دیابت ، بیماری قلبی-عروقی و نارسای کلیه این سطوح 130 و 80 میلیمتر جیوه در نظر گرفته می شود.

شیوع:  بطور متوسط در سال 2000 میلادی 26.4% بالغین جهان دچار پرفشاری خون بوده اند. شیوع آن در خاورمیانه در همان سال 22% در مردان و 23.7% در زنان بوده است. شیوع آن در سال 1385 در ایران 22.6%  بوده است که تنها 34% از آنان از بیماری خود آگاهی داشتند. همچنین، فقط یک چهارم کسانی که تحت درمان بودند، توانسته بودند با دارو فشار خون خود را در حد طبیعی کنترل کنند.

اهمیت: کنترل پرفشاری خون بسیار مهم بوده و تا 40% خطر سکته مغزی و تا 15% خطر سکته قلبی را کاهش می دهد.

علت: عوامل ژنتیکی و محیطی متعدد در تنظیم فشار خون دخالت دارند و رخداد پرفشاری خون را نمی توان به یک عامل خاص نسبت داد. از عوامل محیطی که در ایجاد فشار خون موثر هستند می توان به این موارد اشاره کرد: غذاهای شور، غذاهای چرب ، مصرف سیگار و الکل. از جمله مشکلات اصلی این بیماری این است که یک سوم تا دو سوم آنان از بیماری خود آگاهی ندارند، تنها 50-10% تحت درمان قرار می گیرند و تنها 30-5% موارد پرفشاری خون کنترل می شود.

 

ارتباط آن با چاقی:  چاقی و فشار خون بالا رابطه بسیار نزدیکی با هم دارند و  یکی از عوامل مساعد کننده برای ایجاد پرفشاری خون، چاقی بخصوص چاقی شکمی است (دور کمر بیش از 95 سانتی متر). تجمع چربی در این ناحیه در بین عوامل بوجودآورنده فشار خون بالا، بیشترین تاثیر را دارد. افزایش وزن شانس ابتلا به پرفشاری خون را افزایش می دهد. از آنجایی که بیماران چاق معمولاً دچار سایر بیماری هایی همچون دیابت نوع 2، چربی خون بالا، بیماری های قلبی یا کلیوی نیز می باشند، فشار خون بالا بیش از سایر افراد با وزن طبیعی بر سلامت آنان تاثیر می گذارد. اما  از طرف دیگر، کاهش وزن باعث کاهش میزان فشار خون هم سیستولی و هم دیاستولی خواهد شد.

به محض تشخیص فشار خون بالا باید درمان برای بیماران آغاز شود ولی مشگل بزرگ با افراد چاق مبتلا به پرفشاری خون، عدم کنترل فشار خون آنان علی رغم استفاده از انواع داروهای کاهنده فشار خون است. این در حالی است که اگر این افراد تنها 10% از وزن خود را کاهش دهند،  فشار خونشان پایین آمده و با میزان و تعداد کمتری از داروها، فشار خون طبیعی خواهند داشت.  در یک مطالعه 10 ساله بر روی بیماران چاق مبتلا به فشار خون بالا نشان داده شد که کاهش تنها 10%

 وزن باعث کاهش 3 تا 4 میلیمتر جیوه در میزان فشار خون سیستولی بیماران شد.  پس اولین قدم در درمان فشار خون بالا در افرادی که اضافه وزن دارند و یا چاق هستند، کاهش وزن است.

 

 

برنامه درمان پرفشاری خون در افرادی که عمل جراحی چاقی می شوند:

کسانی که مبتلا به پرفشاری خون بوده و عمل جراحی چاقی انجام می دهند، مهمترین گام در راه کاهش فشار خون،که همانا کاهش وزن است را برداشته اند. کاهش وزن باعث خواهد شد تا مصرف داروهای کاهنده فشار خون کاهش یافته یا بطور کامل قطع شود. در نهایت ، این افراد با داشتن فشار خون سیستولی و دیاستولی در محدوده طبیعی باعث بالا بردن کیفیت زندگی خود خواهند شد. در پیگیری های پس از جراحی سعی بر آن خواهد بود تا با تغییر در شیوه زندگی (اصلاح وضعیت تغذیه و میزان فعالیت بدنی) از میزان مصرف داروها در افراد مبتلا به پرفشاری خون کاسته و یا بطور کامل قطع نماییم و فشار خون این افراد را در محدوده طبیعی حفظ کنیم. برای این منظور مطالب زیر در هر ملاقات پس از جراحی مد نظر قرار می گیرد:

1-      کاهش وزن به دنبال جراحی چاقی در همان ماه های اول پس از جراحی باعث کاهش فشار خون این افراد

خواهد شد. بنابراین با کنترل دقیق فشار خون در هر ویزیت پس از جراحی، اقدام به کاهش تعداد و مقدار داروهای کاهند

ه فشار خون خواهد شد.

2-      آموزش تغییر در عادات رژیم غذایی (توصیه به مصرف میوه ها، سبزیجات، محصولات لبنی کم چرب) و کاهش

3-       آموزش افزایش فعالیت جسمانی (به مدت 30 دقیقه در روز)سدیم رژیم غذایی

4-      آموزش محدودیت در مصرف سیگار و  مصرف الکل

 

"اگر مبتلا به پرفشاری خون هستید، با کاهش وزن گام بزرگی در کاهش میزان فشار خون و بهبود کیفیت زندگی خود بر خواهید شد"


منبع خبر: واحد پیگیری پس از جراحی چاقی _دکتر مریم برزین     تاریخ : 29 اردیبهشت 1394    تعداد بازدید:

دریافت خبرنامه

* آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.