Medical News
تازه های سلامت
چاپ مقاله
چاپ مقاله

چاقی کودکان و نوجوانان


 

شیوع چاقی و اضافه وزن در دوران کودکی افزایش قابل ملاحظه ای در سرتاسر جهان در کودکان داشته است. در ایالات متحده آمریکا، متوسط وزن یک کودک بیش از 5 کیلوگرم در سه دهه گذشته افزایش یافته است و به جایی رسیده که اکنون یک سوم کودکان این کشور دارای اضافه وزن و چاقی هستند.

 برخی از کشورهای کم درآمد ویا با درآمد متوسط افزایش مشابه و یا بیشتری  در چاقی کودکان را گزارش کرده اند، این در حالی است که سطوح بالایی از سوء تغذیه در این کشورها وجود دارد.

در سیاست های تغذیه ای برای مقابله با چاقی کودکان چند نکته حائز اهمیت است:

رشد دادن کیفیت و سلامت تغذیه ای

افزایش غذاهای خانگی

 برحذر داشتن کودکان از مصرف غذاهای با کیفیت غذایی پایین

ترویج غذاهای با میزان انرژی بالا و همچنین فقیر از نظر مواد مغذی افزایش وزن را در کودکان در پی خواهد داشت و کودکان را مستعد بیماریهای مزمن خواهد کرد.

در حالی که تلاش های بسیاری در زمینه ی بهداشت عمومی راجع به سلامت غذایی انجام میشود و افراد را به مصرف غذاهای سالم با کالری مناسب دعوت میکند. بازاریابی های مختلف ، جوانان و کودکان را به مصرف غذاهای آماده و فست فود ها که حاوی کالری بالای غذایی میباشد دعوت میکند و این در حالی است که اغلب نوجوانان و کودکان فعالیت مناسب بدنی ندارند.

نکته ی حائز اهمیت در پایان این بحث اقدامات بهداشتی گسترده برای کاهش میزان غذاهای با کالری بالا و میزان مواد مغذی کم به خصوص در کودکان و نوجوانان میباشد و همچنین دعوت کردن آنها به فعالیت های بدنی متناسب با سن خودشان است که هم از چاقی در دوران جوانی در امان باشند و هم از بیماریهای دوران میانسالی و کهنسالی فاصله بگیرند.

 

مطالب مرتبط :

تولد نارس نوزادان احتمال چاقی در بزرگ سالی را افزایش می دهد .

 


منبع خبر: Refrence: PMID: 25703114 [PubMed - as supplied by publisher]     تاریخ : 15 اردیبهشت 1394    تعداد بازدید:

دریافت خبرنامه

* آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.