Medical News
تازه های سلامت
چاپ مقاله
چاپ مقاله

5نکته‌اي که نبايد به افرادي که جراحي کاهش وزن داشته‌اند، بگوييم

 

جراحي چاقي يا کاهش وزن هميشه موضوعي مورد بحث و کنجکاوي‌برانگيز بوده است. بعد از اينکه کريس کريستي فرماندار نيوجرسي در سال2013متحمل انجام جراحي باندينگ قابل‌تنظيم معده با استفاده از لاپاراسکوپي (Lap –Band surgery) (يک نوع جراحي که با قرار دادن يک باند سيليکوني قابل‌تنظيم در قسمت بالايي معده جهت ايجاد يک مسير عبور باريک به سمت پايين و حرکت آهسته‌تر غذا در دستگاه گوارش انجام مي‌شود) شد، رسانه‌ها که به‌شدت شگفت‌زده و هيجان‌زده شده بودند، سوالاتي نظير اين‌که که او چه ميزان وزن کم کرده، چرا او حتي لاغر‌تر به نظر نمي‌رسد و آيا او در تلاش براي لاغر شدن شکست خورده است، مطرح مي‌کردند. 5 نکته که درباره جراحي کاهش وزن در زير مي‌آوريم، ممکن است در برخورد با بيماراني که اين جراحي را انجام داده‌اند، به ذهن شما هم رسيده باشد.

 

نگوييد شما خيلي خوش شانس هستيد که حالا هر چيزي را مي‌توانيد بخوريد

جراحي مانع افزايش وزن شما نمي‌شود، بلکه تنها مقدار غذايي که معده‌‌تان مي‌تواند در خود نگه دارد را محدود و به پر شدن سريع‌تر آن کمک مي‌کند. همچنين اين عمل به شما مجوزي براي خوردن هر چيزي که دوست داريد نمي‌دهد. در واقع هر جراحي محدوديت‌هاي گوارشي خاص خود را به همراه دارد. بيماران Lap-Band شده، نمي‌توانند نان بخورند، چون اين ماده غذايي حجيم است و ممکن است در معده گير کند و در مقابل بيماران بعد از عمل کوچک کردن يا باي پس معده بايد در خوردن شيريني‌ها احتياط کنند، چون اين مواد غذايي به سرعت وارد روده کوچک مي‌شوند و دل‌درد و اسهال ايجاد مي‌کنند. يک روش جراحي جديدتر و پرطرفدارتر کاهش وزن، عمل معده‌برداري آستيني يا sleeve gastrectomy است که در آن حدود ?? درصد از معده، توسط لاپاروسکوپ خارج مي‌شود و قسمت باقي‌مانده همانند يک لوله است که حجم کمي دارد و در نتيجه کاهش حجم معده سبب جلوگيري از پرخوري فرد و کاهش وزن وي مي‌شود، اما اين روش هم مي‌تواند تداخل غذايي ايجاد کند. بنابراين شما نمي‌توانيد پيش‌بيني کنيد که شخص بعد از جراحي کاهش وزن چه رفتاري را پيش مي‌گيرد.

 

نپرسيد آيا پوست اضافي فراواني داريد؟

داشتن پوست اضافه نتيجه بديهي و مشخص اين نوع عمل جراحي است و پرسيدن آن ضرورتي ندارد، اما متاسفانه هنوز هم اين سوال پرسيده مي‌شود. بر خلاف، چيزي که در تلويزيون و فيلم‌ها مي‌بينيد، پوست اضافي يک قاعده مورد انتظار بعد از عمل‌هاي جراحي کاهش وزن نيست. افرادي با شاخص توده بدني کمتر تمايل به داشتن پوستي صاف‌تر با افتادگي کمتر دارند. در نهايت درصد کمي از افراد بعد از اين نوع عمل به جراحي زيبايي نياز پيدا مي‌کنند.

 

نپرسيد چرا فقط ورزش و رژيم غذايي را امتحان نمي‌کنيد؟

جراحي کاهش وزن راهي براي افراد تنبل براي فرار از ورزش و رژيم غذايي نيست. در بسياري از افرادي که به جراحي چاقي رو مي‌آورند، کاستن از وزن با روش‌هاي معمول به علت دارا بودن شرايط پزشکي خاص نظير پرکاري تيروئيد، آرتريت، اختلال غدد درون ريز يا آرتريت سخت و يا غير ممکن است. حتي در مورد افراد فاقد مشکلات پزشکي جراحي کاهش وزن آخرين راه و تنها مختص افرادي با شاخص توده بدني 35 يا بيشتر که حدود45کيلوگرم اضافه وزن دارند، است. افرادي که تصميم به انجام جراحي کاهش وزن مي‌گيرند راه آساني در پيش ندارند و اين عمل همچنان به طرز باورنکردني مشکل است. اين کار نيازمند حفظ انضباط و روحيه براي قرار گرفتن تحت يک روش تهاجمي، غلبه بر عوارض آن و کنار آمدن با دوران نقاهت بعد از آن و سپس انجام ورزش‌هاي هوازي به مدت يک ساعت و 4بار در هفته براي باقيمانده عمر براي حفظ وزن جديد است.

 

نگوييد به نظر مي‌رسد شما وزن زيادي از دست داده‌ايد

جراحي کاهش وزن يک درمان زيبايي جادويي نيست که شما بلافاصله بعد از خروج از بيمارستان 26 کيلوگرم سبک‌تر شويد، بلکه کاري دشوار و وقت گير است که به تدريج و در طي يک سال اتفاق مي‌افتد. اگر هيچ گونه چربي را در طي جراحي خارج نشده باشد، نمي‌توانيد انتظار داشته باشيد که بيمار در عرض چند هفته بعد از آن ظاهري کاملا متفاوت پيدا کند. کاهش وزن مورد انتظار بعد از يک سال را برآورد مي‌‌شود، بنابراين اگر شما حدود45کيلوگرم اضافه وزن داريد، با توجه به نوع جراحي، انتظار کاهش وزن18تا 31 کيلوگرمي بعد از يک سال را داشته باشيد.

 

نپرسيد آيا شما بدون انجام هيچ‌کاري وزن از دست داده‌ايد؟

مهم است که به ياد داشته باشيد که جراحي کاهش وزن يک روش فوري نيست، بلکه فقط يک نقطه شروع است. جراحي کاهش وزن شما درگير خود مي‌کند، مسير کاهش وزن را براي شما باز مي‌‌کند و شما را مجبور به سازگاري با يک سبک زندگي سالم‌تر مي‌کند. اگر بيمار براي حفظ وزن کاهش يافته به انجام ورزش و گرفتن رژيم غذايي مبادرت نورزد، هيچ عمل جراحي در طولاني مدت موفقيت‌آميز نخواهد بود. بنابراين با اگر همه وزن کاهش‌يافته را به جراحي نسبت دهيد، شما تمام کارهايي که اين افراد انجام داه‌اند، از جمله جزم کردن عزم‌شان براي تحمل جراحي و درد، شهامت‌شان براي رسيدن به اين نقطه و انجام همه فعاليت‌هاي بدني، ورزش و گرفتن رژيم‌هاي غذايي گرفته پس از جراحي را ناديده گرفته‌ايد.


منبع خبر: ترجمه: محمد ملائکه ، روزنامه سپید(نقل از yahoo health )    تاریخ : 18 بهمن 1393    تعداد بازدید:

دریافت خبرنامه

* آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.