Essay
مکانیسم کاهش وزن طولانی مدت در بای پس معده چیست؟
چاپ مقاله
چاپ مقاله

مکانیسم کاهش وزن طولانی مدت در بای پس معده چیست؟

چاقی یک بیماری همه گیر در حال افزایش است.با شکست درمان های غیرجراحی چاقی ،جراحی چاقی(باریاتریک) به عنوان گزینه ی درمانی موثر برای درمان چاقی شدید ظهور کرد.در میان روش های جراحی متنوع ،روش بای پس معده به عنوان روشی که هم باعث کاهش وزن پایدار میشود و هم بهبودی متابولیک ایجاد میکند و همچنین به عنوان روشی  پذیرفته شده در صورت شرایط مساعد بیمار میباشد.

در ابتدا دیدگاهی سنتی وجود داشت که بیان میکرد بای پس معده و در کل جراحی باریاتریک فقط از طریق محدودیت حجم و کاهش جذب مواد غذایی باعث کاهش وزن افراد میشود که در حال حاضر این نظریه انحصارا قابل قبول نیست.

در حال حاضر این نکته پذیرفته شده است که مکانیسم اولیه جراحی باریاتریک  بصورت مکانیکی نیست بلکه فیزیولوژیک است . در واقع، مطالعات کلینیکی که در دهه ی گذشته انجام شده است نشان داده اند که تعدادی از مکانیسم های دستگاه گوارش، از جمله تغییرات در هورمونهای روده، علائم عصبی، فلور روده، اسید صفرا و سوخت و ساز چربی می تواند نقش مهمی در پایداری انرژی بدن ایفا کند و در واقع این رخداد ها باعث تغییرات فیزیولوژیک در بدن و نهایتا کاهش وزن میگردند.

با توجه به این مطالعات و نتایج حاصل از جراحی باریاتریک این مهم بدست می آید که روش های جراحی چاقی با دو مکانیسم یکی از طریق تغییرات هورمونی و فیزیولژیک و دیگری بصورت محدودیت حجم و سوء جذب باعث کاهش وزن پایدار در افراد میگردد.

مطالب مرتبط

جراحي باي پس و ميني باي پس لاپاراسكوپيك معده

 


نویسنده یا تهیه کننده: مترجم دکتر امیر قاسم لویی     تاریخ :2015-12-05     تعداد بازدید:

دریافت خبرنامه

* آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.