Essay
بهبود سطح تستوسترون پس از جراحی چاقی (اسلیو معده )
چاپ مقاله
چاپ مقاله

بهبود سطح تستوسترون پس از جراحی چاقی (اسلیو معده )

 

 مطالعات جدید نشان می دهد که جراحی اسلیو معده در کاهش BMI  و افزایش سطح تستوسترون در مردان چاق موثر می باشد که نقش آن در سلامتی افراد جراحی شده نسبت به دیگر دستاورد های این عمل مهمتر است .

به استناد یافته های ارائه شده در کنگره جراحان کالج آمریکا ، عمل اسلیو معده به روش لاپاروسکوپی می تواند میزان تستوسترون در مردان را به سطح نرمال برساند . محققان  دانشکاه استنفورد در کالیفرنیا گزارش دادند ، بیماران چاق با سطح تستوسترون پایین پس از انجام جراحی اسلیو معده وبا گذشت ۱۲ ماه  ، افزایش قابل ملا حظه ای در سطح تستوسترون را تجربه نمودند .

با توجه به مطالعات دکتر جان مورتون (رئیس بخش جراحی باریاتریک و کم تهاجمی دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد) زمانی که مردان مبتلا به چاقی هستند ، مقدار کمی تستوسترون دارند . و همه می دانیم که سطح پایین این هورمون بر کیفیت مسائل امیزشی تاثیر گذار خواهد بود و اما این مسئله خود بصورت مستقل فاکتورهای خطرناک بیماری های قلبی را تحت تاثیر قرار می دهد . یعنی مردانی با تستوسرون پایین مشکلات قلبی بیشتری نسبت به مردان با سطح تستوسترون نرمال خواهند داشت . همچنین تستوسترون پایین خطر سارکوپنیا(sarcopenia)یا کاهش بافت وسلول عضلانیرا بالا می برد . بیماری که با از دست دادن عضله منجر به پیری زود رس می شود . بنابر این پایین بودن سطح این هورمون بر بسیاری از سطوح تاثیر گذار خواهد بود .

هدف از این مطالعه بررسی تاثیر کاهش وزن به کمک جراحی اسلیو معده بر سرم تستسترون ، DHEA دی هیدرو اپی آندروستندیون(پیش ساختار تستوسترون ) ، و آنتیژن اختصاصی پروستات (PSA) بود . این مطالعه بالینی بیست و چهار مرد مبتلا به چاقی که تحت جراحی چاقی قرار گرفته بودند را در بر می گرفت .

محققان دریافتند که گروه مورد مطالعه افزایش قابل ملاحظه ای در میانگین سرم تستوسترون را پس از جراحی چاقی تجربه نموده اند.در طول دوازده ماه ، مقدار این هورمون از295  به   423ng/dl رسیده بود. بازه نرمال برای تستوسترون درگردش بین 300 الی 1000ng/dl   می باشد .فردی با سرم تستوسترون پایین تر از 300 ng/dl   به عنوان سطح پایین تر از نرمال شناخته می شود .

قبل از شروع این فرایند ، 63 درصد از بیماران تستوسترون کمتر از حد نرمال داشتند و پس از این فرایند فقط 41 درصد .حد متوسط BMI قبل از جراحی 46  بوده و بعد از جراحی 31 .علاوه بر آن ، DHEA  نیز افزایش یافت .از 12.8  به 39.6 ng/ml ، همچنین غلظت سرم PSA  در طول 12 ماه از 0.62   به   0.75ng/ml   افزایش یافت ، بدون آنکه در جرم آن  تغییری ایجاد شود (که یکی از نشانه های سرطان پروستات می باشد) . اکثر مردان چاق بایستی خواستار درمان به روش جراحی باشند زیرا کمبود این هورمون خود موجب افزایش وزن می شود و همچنین افزایش خطر بیماری قلبی و کاهش کیفیت زندگی را در بر خواهد داشت .

محققین یک نگاه ویژه به جراحی اسلیو داشتند زیرا به نقل قول محققان هرگز مطالعاتی با این شیوه بر روی جراحی اسلیو انجام نگرفته بود .

مورتون (Morton)این گونه تشریح نمود : وقتی شما چاق هستید ، چربی شما به اِستروژن (oestrogen ) ­ تبدیل می شود .که با تستوسترون در رقابت می باشد و آن را کاهش می دهد .نکته جالبی که در فرایند جراحی اتفاق می افتد این است که ترشح  خود بخودی تستوسترون توسط خود فرد ایجاد می گردد . این امر به دلیل آنکه شما درحال کاهش وزن هستید صورت می پذیرد . بنابراین از دست دادن اِستروژن باعث می شود که ذخیره طبیعی تستو سترون شما افزایش یابد . درحقیقت این اتفاق در طول درمان برای بیماران بسیار مفید خواهد بود .

اگرچه میزان چاقی در بین مردان و زنان تقریبا مساوی می باشد اما مردها خیلی کمتر از خانم ها تن به جراحی می دهند .در حدود 80 درصد از بیمارانی که تحت جراحی چاقی قرار می گیرند خانم ها هستند و بیست درصد آقایان .

نتیجه ای که می توان گرفت این است که اگر شما یک مرد چاق با تستوسترون پایین هستید درمان شما بایستی با کاهش وزن صورت پذیرد نه با جایگزین کردن تستوسترون ،و یک راه موفقیت آمیز برای دسترسی به کاهش وزن معنی دار ، جراحی باریاتریک می باشد.این یک دست آورد منحصر به فرد و سود بخش در مورد جراحی چاقی می باشد که تاکنون مطالعه نگردیده بود و برای اولین بار اثبات گردید که پس از جراحی اسلیو در مردان چاق ، سطح تستوسترون بهبود می یابد .

دیگر نویسندگان این مقاله :

Tara Mokhrati, Archana A Nair, Homero Rivas, and Dan E Azagury   

از دانشگاه استنفورد ، استنفورد ، کالیفرنیا آمریکا  .

 

منبع:

:http://www.bariatricnews.net/?q=news%2F112144%2Ftestosterone-levels-improve-following-lsg&ct=t%28BN+Gen+13%2F10%2F15%29

 

 

 


نویسنده یا تهیه کننده: ترجمه : مرکز درمان چاقی تهران     تاریخ :2015-10-17     تعداد بازدید:

دریافت خبرنامه

* آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.